SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Magdalena Adamowicz przed sądem. Rozprawa nagle odwołana

Europosłanka KO Magdalena Adamowicz (fot. Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Europosłanka KO Magdalena Adamowicz (fot. Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Zaplanowana na środę kolejna rozprawa w procesie przed Sądem Rejonowym w Gdańsku europosłanki Koalicji Europejskiej Magdaleny Adamowicz została odwołana. Wdowa po prezydencie miasta jest oskarżona o nieprawidłowości w zeznaniach podatkowych.

Lempart odbierze prestiżową nagrodę. PiS: Możliwe, że wyjdziemy z sali

Już w czwartek Ogólnopolski Strajk Kobiet ma zostać wyróżniony Nagrodą Wrocławia – przyznawaną tradycyjnie w dniu święta patrona św. Jana...

zobacz więcej

Jak poinformowała Monika Cichowska z Biura Rzecznika Prasowego Sądu Okręgowego w Gdańsku, sąd podjął decyzję o odwołaniu rozprawy na wniosek obrońcy oskarżonej.

Na środowej rozprawie eurodeputowana KE miała kontynuować wyjaśnienia rozpoczęte podczas pierwszej rozprawy 22 lutego, a następnie składane na rozprawach 14 kwietnia i 17 maja.

Zobacz także:   Sądzi sprawę Magdaleny Adamowicz. Wcześniej protestowała z Pawłem Adamowiczem

Następna rozprawa w procesie Magdaleny Adamowicz zaplanowana została na 21 lipca.

Akt oskarżenia przeciwko 48-letniej europosłance do Sądu Rejonowego w Gdańsku skierował Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Adamowicz i długa lista zarzutów

Burza w programie Olejnik. Takich słów od prof. Zybertowicza się nie spodziewała

Płaska złośliwość, granie schematem już ogranym. Myślałem, że mimo wszystkich pani wad potrafi pani jednak oryginalne posunięcia wykonywać –...

zobacz więcej

Prokuratura zarzuciła Magdalenie Adamowicz błędne rozliczanie podatku za najem mieszkań i ukrywanie dochodów. Zdaniem śledczych dopuściła się tego wraz z mężem Pawłem. Europosłanka w zeznaniach podatkowych za lata 2011-12 miała też zataić odpowiednio prawie 300 tys. i 100 tys. zł dochodów.

Prokuratura zarzuca jej również nierozliczenie dochodów z wynajmu mieszkań jako prowadzonego w warunkach pozarolniczej działalności gospodarczej. Według śledczych uszczuplenie podatku wyniosło prawie 120 tys. zł.

Zobacz także:  Oświadczenie Magdaleny Adamowicz. Jaki ma majątek?

W sprawie zakupu w 2005 r. przez Pawła i Magdalenę Adamowiczów dwóch mieszkań na terenie Neptun Park przed Sądem Rejonowym w Gdańsku toczy się równolegle drugi proces, w którym współoskarżoną jest Janina A., matka europosłanki. Nabyła ona na tym osiedlu jeden apartament.

W PO czekali na to wiele lat. Wielki zwrot o 360 stopni!

Wygrywając kolejne wybory, Jarosław Kaczyński od lat upokarzał opozycję. Zdołowani i przybici próbowali wszystkiego, ale z każdym kolejnym rokiem...

zobacz więcej

Według prokuratury, różnica między rynkową ceną trzech apartamentów a zapłaconą przez prezydenta Gdańska i jego rodzinę wynosiła ok. 350 tys. zł. Samorządowiec tłumaczył wówczas, że niższa cena za mieszkania wynikała z terminu zawarcia umowy, jeszcze przed budową budynku, oraz nabycia naraz trzech lokali.

Zobacz także:   Biegli zbadają, czy matka Magdaleny Adamowicz może brać udział w procesie

Na ławie oskarżonych oprócz Janiny A. zasiada jeszcze przedstawiciel firmy pośredniczącej w sprzedaży mieszkań dewelopera „Pomeranka”, Jacek K., oraz dyrektor Wydziału Skarbu Urzędu Miejskiego w Gdańsku Tomasz L. Pierwotnie akt oskarżenia już po rozpoczęciu procesu w marcu obejmował też byłego prezesa „Pomeranki” Waldemara K., który niedawno zmarł i jego sprawa została umorzona.

źródło:

Zobacz więcej