SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Alarm w Japonii. Doszło do wybuchu wulkanu

Wzrósł poziom alertu wulkanicznego (fo. Shutterstock/trusjom, zdjęcie ilustracyjne)
Wzrósł poziom alertu wulkanicznego (fo. Shutterstock/trusjom, zdjęcie ilustracyjne)

Wybuch wulkanu na wyspie Suwanose w południowo-zachodniej Japonii wyrzucił duże głazy na odległość prawie kilometra od krateru. Agencja meteorologiczna podniosła poziom alertu i przestrzega ludzi, by nie zbliżali się do wulkanu – podała Kyodo.

Wybuch w kopalni węgla w Kolumbii. Zaginęło 11 górników

Jedenastu górników jest poszukiwanych po wybuchu w kopalni węgla w Socha w środkowej Kolumbii – poinformowała w czwartek Narodowa Agencja ds....

zobacz więcej

Erupcja wulkanu Otake na wyspie, należącej do prefektury Kagoshima, miała miejsce tuż po północy z wtorku na środę. Nie pojawiły się jak dotąd doniesienia o rannych, choć w odległości 4 km od krateru znajduje się niewielkie osiedle.

Po erupcji japońska agencja meteorologiczna podniosła poziom alertu wulkanicznego o jeden stopień do poziomu trzeciego w pięciostopniowej skali. Oznacza to, że ludzie nie powinni zbliżać się do wzgórza, które leży w pobliżu wsi Toshima.

Suwanose to niewielka wulkaniczna wyspa, na której mieszkają 84 osoby. Leży 230 km na południowy zachód od głównego obszaru prefektury Kagoshima na południowo-zachodnim krańcu wyspy Kiusiu.

Mierzący 799 m wulkan Otake jest aktywny, a poziom alertu podnoszono przejściowo z powodu erupcji w ubiegłym roku. W 1813 roku wulkan wybuchł z dużą siłą, niszcząc prawie wszystkie pobliskie domy i zmuszając mieszkańców do opuszczenia wyspy, na którą powrócili dopiero po blisko 70 latach – podało Kyodo, cytując oficjalną stronę internetową wsi Toshima.

Zobacz też: Wybuch gazu pod ulicą. Wszystko nagrała kamera [WIDEO]

źródło:

Zobacz więcej