RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Delta Plus. Wirusolodzy szacują ryzyko, lekarze apelują

Francuski rząd nie wyklucza z kolei powrotu pandemii (fot. Emanuele Cremaschi/Getty Images)
Francuski rząd nie wyklucza z kolei powrotu pandemii (fot. Emanuele Cremaschi/Getty Images)

Jest jeszcze za wcześnie, by oszacować ryzyko związane z wykrytym w Indiach i występującym także w Europie nowym wariantem koronawirusa, Delta Plus – oceniają wirusolodzy cytowani przez BBC. W Indiach Deltę Plus uznano za „wariant niepokojący” (VOC).

Cel Bidena ws. szczepień nie zostanie osiągnięty. Podano powód

Zespół ds. COVID-19 w Białym Domu przyznał we wtorek, że nie uda się osiągnąć wyznaczonego przez prezydenta USA Joe Bidena celu zaszczepienia...

zobacz więcej

Aby wariant wirusa został uznany za niepokojący, musi spełnić kilka kryteriów; są to m.in. łatwa transmisja, wywoływanie infekcji o cięższym przebiegu i zmniejszona efektywność opracowanych już szczepionek.

– Nie ma jeszcze żadnych danych na poparcie tezy, że (Delta Plus) to wariant niepokojący – twierdzi wirusolog Gagandeep Kang, członkini brytyjskiego towarzystwa naukowego Royal Society of London. – Potrzeba danych biologicznych i klinicznych, by stwierdzić, czy rzeczywiście można mówić o VOC – dodaje.

W podobnym tonie wypowiada się wirusolog z Uniwersytetu Luizjany w Shreveport. – Nie mamy powodów do myślenia, że nowy wariant jest bardziej niebezpieczny od oryginalnej Delty – komentuje dr Jeremy Kamil. – Nie jestem przesadnie zaniepokojony, jednak dobrze jest mieć ten wariant na oku – konkluduje ekspert.

Rosja: Najwyższy dobowy przyrost zgonów na COVID-19 od czterech miesięcy

546 chorych na COVID-19 zmarło w Rosji w ciągu minionej doby – podał sztab rządowy. To najwyższa liczba zgonów spowodowanych koronawirusem w ciągu...

zobacz więcej

Ministerstwo zdrowia Indii informuje, że wariant Delta Plus, nazywany także AY.1 i stanowiący odmianę znanego od zeszłego roku wariantu Delta, zarejestrowano w kraju po raz pierwszy w kwietniu w ok. 40 próbkach zebranych w sześciu dystryktach stanów Maharasztra, Kerala i Madhja Pradeś.

Z kolei rzecznik rządu Francji Gabriel Attal ocenił, że istnieje poważne zagrożenie związane z wariantem Delta. Nie wykluczył powrotu pandemii. Wielu francuskich lekarzy apeluje o przywrócenie od września obowiązku noszenia maseczek.

Deltę Plus wykryto dotąd także w dziewięciu innych państwach: USA, Wielkiej Brytanii, Portugali, Szwajcarii, Japonii, Nepalu, Rosji, Chinach oraz w Polsce.

Wirusy mutują bez przerwy. Większość zmian nie ma większego znaczenia, niektóre potrafią jednak zwiększyć zakaźność wirusa lub sprawić, że zakażenie będzie miało cięższy przebieg – podkreśla BBC.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej