SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Rosyjski minister obrony: Sytuacja w Europie grozi wybuchem

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu (fot. Mikhail Tereshchenko\TASS via Getty Images)
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu (fot. Mikhail Tereshchenko\TASS via Getty Images)

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oświadczył, że sytuacja w Europie grozi wybuchem i wymaga działań w celu osłabienia napięcia. Szojgu zarzucił NATO, że przekształciło się w „sojusz globalny”, którego celem jest powstrzymywanie Rosji i Chin.

Rosyjskie cyberataki na Polskę. Zajmie się nimi najważniejszy organ decyzyjny NATO

– Na środę w Brukseli zaplanowano posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej, na którym omówiona zostanie kwestia cyberataków w Polsce – przekazało...

zobacz więcej

W wystąpieniu na Moskiewskiej Konferencji Bezpieczeństwa Międzynarodowego, spotkaniu organizowanym corocznie przez ministerstwo obrony, szef resortu powiedział, że Rosja proponuje, by ćwiczenia wojskowe odbywały się dalej od jej granic.

Szojgu podkreślił, że kraje NATO zwiększają budżety obronne. Ocenił, że szczyt NATO w Brukseli z 14 czerwca stal się „potwierdzeniem transformacji NATO z sojuszu regionalnego w globalny sojusz wojskowo–polityczny”, którego celem jest powstrzymywanie Rosji i Chin.

Rosyjski prezydent Władimir Putin w przesłaniu do uczestników konferencji zarzucił NATO, że odmawia rozpatrzenia propozycji Moskwy dotyczących osłabienia napięć i zmniejszenia ryzyka incydentów.

„Rosji nie może nie niepokoić wciąż trwające wzmacnianie potencjału wojskowego i infrastruktury NATO w pobliżu naszych granic” – oświadczył Putin.

Baza rakietowa w Redzikowie opóźniona. Waszyngton tłumaczy

Restrykcje związane z pandemią COVID-19 i problemy wynikające z automatyzacji opóźniły budowę bazy obrony przeciwrakietowej w Polsce – oświadczył...

zobacz więcej

Wyraził nadzieję, że „zdrowy rozsądek i chęć rozwijania z Rosją konstruktywnych relacji ostatecznie wezmą górę”.

Putin podkreślił także, że Rosja nigdy nie zapomina o swojej odpowiedzialności za bezpieczeństwo i rozwój krajów sąsiednich, z którymi „zbliżają ją nierozerwalne więzi historyczne, kulturalne i międzyludzkie”.

Zapewnił, że władze Rosji mają zamiar „dalej przyczyniać się do deeskalacji konfliktów regionalnych i do wzmocnienia pokoju i stabilności na kontynencie”.

Zobacz także: Jens Stoltenberg: Rosja i Chiny to obecnie największe zagrożenia dla krajów NATO 

źródło:

Zobacz więcej