SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

ZUS: w tym roku z zasiłku macierzyńskiego skorzystało 70 tys. ojców

Rodzice mogą liczyć na 52 tygodnie wolnego od pracy (fot. Shutterstock/Africa Studio)
Rodzice mogą liczyć na 52 tygodnie wolnego od pracy (fot. Shutterstock/Africa Studio)

– Ponad 70 tys. ojców korzystało z zasiłku macierzyńskiego od stycznia do końca maja tego roku – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ojciec, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu, może skorzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego. W zdecydowanej większości ojcowie korzystają właśnie z tego ostatniego.

Morawiecki: Strategia Demograficzna 2040 ma wzmocnić Polskę

Program demograficzny w ramach Polskiego Ładu ma wzmocnić Polskę; jeśli nie wzmocnimy wsparcia państwa dla rodzin, to za dekadę lub dwie nastąpi...

zobacz więcej

Rodzice nowonarodzonego dziecka mogą liczyć na 52 tygodnie wolnego od pracy, na które składają się urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Zasada ta dotyczy także opiekunów, którzy przyjmują dziecko na wychowanie. Okres ten może się wydłużyć, jeśli urodzą się bliźnięta lub więcej dzieci. Dodatkowo ojcowie mają jeszcze prawo do dwutygodniowego urlopu ojcowskiego.

Za opiekę nad dzieckiem w czasie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego ubezpieczonemu rodzicowi przysługuje zasiłek macierzyński. Od stycznia do maja świadczenie to pobierało ponad 402 tys. rodziców.

Łączna długość urlopu macierzyńskiego to 20 tyg. przy urodzeniu jednego dziecka.

Kiedy ojciec może przejąć opiekę nad noworodkiem?


– Statystyki ZUS pokazują, że w zdecydowanej większości to kobiety z niego korzystają i zostają z dzieckiem w domu na urlopie macierzyńskim, a potem rodzicielskim. Wynika to poniekąd z tego, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem – informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Jeśli po tych 14 tygodniach mama chce wrócić do pracy, dzieckiem może zaopiekować się tata. Z takiej możliwości urlopu macierzyńskiego w pierwszych pięciu miesiącach tego roku w całym kraju skorzystało ponad 3,9 tys. mężczyzn.

Wiceminister rodziny: Ujemny przyrost naturalny będzie duży

Ujemny przyrost naturalny w Polsce przez najbliższe lata będzie duży; wymiera pokolenie powojennego wyżu demograficznego, a wówczas dzieci rodziło...

zobacz więcej

Po urlopie macierzyńskim oboje rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni, a w przypadku urodzenia co najmniej dwójki dzieci – do 34. Urlop ten przysługuje również w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie.

Urlop rodzicielski może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy szósty rok życia. Urlop może zostać udzielony w nie więcej niż czterech częściach, stanowiących wielokrotność tygodnia, przypadających bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub po poprzedniej części urlopu rodzicielskiego.

Ten urlop oboje rodzice mogą wykorzystać wspólnie lub podzielić między siebie – ważne, aby w sumie nie przekroczyli limitu 32 lub 34 tygodni.

Urlop ojcowski


Od stycznia do maja z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w Polsce skorzystało ponad 246 tys. rodziców, w tym zaledwie 1,9 tys. mężczyzn.

Zobacz także: Zmiany w Kodeksie pracy. „Podkreślają zakaz jakiejkolwiek dyskryminacji”

Niezależnie od urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, ubezpieczonemu ojcu dziecka przysługuje urlop ojcowski, który trwa dwa tygodnie. Z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, maksymalnie w dwóch częściach, po tydzień każda.

W tym samym czasie matka dziecka może przebywać na urlopie macierzyńskim , a ojciec – na urlopie ojcowskim. Na takim w ciągu pięciu miesięcy 2021 r. było ponad 65 tys. mężczyzn.

źródło:

Zobacz więcej