SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Alerty burzowe dla kilku województw. „Możliwa trąba powietrzna”

Kolejny dzień z niebezpieczną pogodą (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Kolejny dzień z niebezpieczną pogodą (fot. PAP/Marcin Bielecki)

IMGW wydał w środę alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla siedmiu województw wschodniej części Polski. W regionach objętych ostrzeżeniami spadnie ulewny deszcz, grad oraz wystąpią porywy wiatru do 100 km/h.

Potężne załamanie pogody. Burzowy front ciągnie na wschód: „nawalny deszcz, duży grad”

W centralnym pasie Polski – m.in. na Kujawach – utworzył się front burzowy, który powoli będzie przemieszczał się na wschód i w godzinach...

zobacz więcej

Burza. Alerty IMGW


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował rano, że ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem zostały wydane dla województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego.

Jak prognozuje IMGW, prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych burz na podanych obszarach wynosi 80 proc.

Burzom będą towarzyszyć opady deszczu do 40 mm i porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami wystąpi też grad. Instytut podaje, że możliwe są aktualizacje lub wydanie kolejnych ostrzeżeń.

Upały


Nadal obowiązują alerty drugiego stopnia przed upałami. Zostały wydane dla tych samych województw, co w przypadku alertów burzowych.

Dziś temperatura w ciągu dnia sięgnie 33 st. W nocy termometry wskażą w tych regionach od 14 do 22 st.

Burze nad Polską. Straż pożarna: zerwane dachy, tysiące odbiorców bez prądu

Z powodu przechodzącego nad Polską frontu burzowego bez prądu pozostaje ponad 23 tys. odbiorców, najwięcej na Mazowszu – poinformował we wtorek...

zobacz więcej

Eksperci apelują o ostrożność, odpowiednie nawadnianie, unikanie długiego przebywania na słońcu. Przypominają, by nie zostawiać w zamkniętych samochodach dzieci i zwierząt.

Polscy Łowcy Burz poinformowali w mediach społecznościowych, że dziś mogą się pojawić trąby powietrzne.

„W ciągu nadchodzącej doby ponownie spodziewamy się licznych, mocno uwodnionych burz, generujących miejscami bardzo intensywne opady deszczu, gradu i punktowo silne porywy wiatru. Nie wyklucza się wystąpienia 1–2 trąb powietrznych. Najbardziej korzystne warunki do rozwoju burz pojawią się w ciągu dnia na wschodzie kraju, a pierwsze burze mogą rozwijać się już wczesnym popołudniem. Ponadto w nocy z środy na czwartek należy liczyć się z możliwością przejścia mezoskalowego układu konwekcyjnego wędrującego znad Czech” – czytamy we wpisie na Facebooku.

źródło:
Zobacz więcej