RAPORT

Tusk kontra Tusk

Lempart odbierze prestiżową nagrodę. PiS: Możliwe, że wyjdziemy z sali

Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet ( fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)
Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet ( fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)

Już w czwartek Ogólnopolski Strajk Kobiet ma zostać wyróżniony Nagrodą Wrocławia – przyznawaną tradycyjnie w dniu święta patrona św. Jana Chrzciciela. Jak udało nam się potwierdzić, nagroda będzie złożona osobiście na ręce Marty Lempart. – To kuriozum. Do tej pory była to prestiżowa i bardzo szanowana nagroda. Teraz otrzyma ją jednak banda zadymiarzy – mówi portalowi tvp.info wrocławski poseł PiS Jacek Świat. – Jest tu uznaną aktywistką i jedną z najbardziej znanych wrocławianek – odpowiadają przedstawiciele Zielonych.

W PO czekali na to wiele lat. Wielki zwrot o 360 stopni!

Wygrywając kolejne wybory, Jarosław Kaczyński od lat upokarzał opozycję. Zdołowani i przybici próbowali wszystkiego, ale z każdym kolejnym rokiem...

zobacz więcej

Nagrody Wrocławia wraz z Nagrodami Prezydenta Wrocławia są wręczane 24 czerwca w Święto Wrocławia, które przypada w dniu patrona miasta – św. Jana Chrzciciela.

Decyzją rady miejskiej w tym roku mają one zostać przyznane pięciu laureatom: szefowej fundacji „Opieka i Troska” Annie Kraucz-Miękus, byłemu piłkarzowi i trenerowi Śląska Tadeuszowi Pawłowskiemu, aktorce Kindze Preis, fundacji „Promyk Słońca” oraz Ogólnopolskiemu Strajkowi Kobiet.

Ta ostatnia nominacja budzi ogromne emocje.

Zobacz także:   Nagroda na święto Jana Chrzciciela dla… organizacji Marty Lempart?

PiS wyjdzie z sali? „Nie można akceptować durnoty”


– Decyzja większości rady miejskiej to kuriozum. Do tej pory była to prestiżowa i bardzo szanowana nagroda. Teraz otrzyma ją jednak banda zadymiarzy, którzy dzielą, a nie łączą. Ci ludzie krzewią nienawiść i skrajną lewacką ideologię. Nasz klub oczywiście był przeciw temu pomysłowi. Swoje zastrzeżenia deklarował również Kościół i wszyscy rozsądni ludzie – podkreśla w rozmowie z portalem tvp.info Jacek Świat, poseł i lokalny polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Liderka Strajku Kobiet Marta L. usłyszała zarzuty

Marta L., liderka Strajku Kobiet, usłyszała zarzuty prokuratorskie znieważenia funkcjonariuszy policji oraz publicznego pochwalania przestępstw –...

zobacz więcej

Dodaje, że rada miejska Wrocławia przegłosowała odebranie kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi tytułu Civitate Wratislaviensi Donatus, a to oznacza, że w przyszłości będzie też możliwość odebrania nagrody dla Marty Lempart.

Jacek Świat przypomina, że przeciwko przyznaniu wyróżnienia Strajkowi Kobiet byli nie tylko radni opozycyjnego PiS-u, ale nawet sześciu radnych z Forum Jacka Sutryka – klubu, którego inni członkowie zgłosili tę nominację.

Zobacz także:   Lempart wyznaje: Jestem w fatalnej sytuacji finansowej

– Arytmetyka rady miejskiej we Wrocławiu jest taka, że większość, czyli ludzie o lewicowych poglądach, tak zagłosowali. Trudno. Jeżeli władze miasta chcą się skompromitować, mogą pokazywać Martę Lempart jako wzór do naśladowania. Ja mam nadzieję, że gdy ta osoba pojawi się na miejscu, nasi radni wyjdą z sali. Nie można akceptować takiej durnoty – ocenia.

Wrocław. Kto odbierze wyróżnienie?

Dyplomata z USA twierdzi, że Polska traci miliardy. MSZ: Spójrzmy w statystyki

Amerykański chargé d’affaires w Polsce Bix Aliu stwierdził, że „brak inkluzywności wobec środowisk LGBTQI+ kosztuje Polskę miliardy”. Powołał się...

zobacz więcej

Z informacji zamieszczonych na stronie urzędu miasta można się dowiedzieć, że nagrody są tradycyjnie przyznane podczas uroczystej sesji.

Jednak w ostatnim czasie decyzja o wyróżnieniu Strajku Kobiet budziła wiele kontrowersji. – Nie ukrywam, że trudno mi tę decyzję zrozumieć, ponieważ w moim odczuciu Nagroda Wrocławia to nie tylko uhonorowanie konkretnych osób, ewentualnie podmiotów, ale również promocja pewnych wartości czy idei, realizowanych przez laureatów – skomentował arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski. Również część mieszkańców protestowała i apelowała o zmianę decyzji.

Zobacz także:   Radziła innym „wypie***lać”. Chciała zostać dyrektorem w placówce kultury

We wrocławskim ratuszu usłyszeliśmy jednak, że zmian nie będzie, a Strajk Kobiet faktycznie znajdzie się wśród wyróżnionych. – Nagrodę mają odebrać panie Marta Lempart, Natalia Pancewicz i Anna Kowalczyk–Derlęga – przekazał nam Arkadiusz Filipowski z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Zieloni: To policja atakowała Strajk Kobiet


Z kolei przewodniczący Zielonych we Wrocławiu Robert Suligowski tłumaczy, że wyróżnienie Strajku Kobiet akurat przez to miasto nie jest przypadkiem.

Lempart opluła policjantów na służbie. Poseł składa zawiadomienie

Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet opluła policjantów na służbie. Sytuację można zobaczyć na nagraniu, krążącym w internecie. Poseł...

zobacz więcej

– Po pierwsze Marta Lempart wywodzi się z Wrocławia. Jest tu uznaną aktywistką i jedną z najbardziej znanych wrocławianek. Przyznanie Strajkowi Kobiet tej nagrody jest więc uzasadnione, bo to w tym mieście ruch działał od początku, jeszcze długo przed podjęcie kontrowersyjnej decyzji przez Trybunał Konstytucyjny sędzi Julii Przyłębskiej – zaznacza.

Dodaje, że pod koniec ubiegłego roku do Strajku na ulicach Wrocławia przyłączały się tysiące mieszkańców. – Jest to część naszej lokalnej tożsamości i jako Zieloni popieramy decyzję rady miasta o przyznaniu tego wyróżnienia – zapewnia.

Zobacz także:   Lempart na listach Koalicji Obywatelskiej? Poseł PO: Ma pozycję i ogromne poparcie [WIDEO]

Robert Suligowski w rozmowie z portalem tvp.info odnosi się również do zarzutów o zamieszki, do których dochodziło na protestach.

Poseł oburzony wierszem „Murzynek Bambo”. Dostał odpowiedź od córki poety

W ocenie posła Lewicy Macieja Gduli utrzymywanie w kanonie lektur wiersza „Murzynek Bambo” Juliana Tuwima to przyzwolenie na rasizm. „Wierszyk...

zobacz więcej

– Będąc na protestach faktycznie zauważyłem przemoc, ale była to przemoc policji w kierunku protestujących. To funkcjonariusze gazowali niewinne osoby, które nie podejmowały wobec nich żadnych aktywności – przekonuje.

– To pokojowa demonstracja była atakowana przez policję, narodowców czy kiboli. Język oczywiście był językiem protestu i dostosowanym do okoliczności, w których kobietom w Polsce postanowiono odebrać podstawowe, fundamentalne prawa człowieka – zaznacza lokalny lider Zielonych.

Zobacz także:   12 gwiazdek. Lempart już wie, co wstawić w miejsce siedmiu z nich

Przypomnijmy, że wcześniej decyzję nagrodzenia OSK bardzo ostro skrytykował Kazimierz Kimso, szef dolnośląskich struktur NSZZ „Solidarność”. Zagroził oddaniem nagrody, którą Solidarność dostała rok wcześniej, jeśli radni nie wycofają się ze swojej decyzji.

– Domagamy się, aby cofnięto tę decyzję, ponieważ nie chcemy, aby organizacja, która tak wulgarnie łamała zasady pandemiczne, a także niszczyła kościoły i inne budynki, była honorowana – mówił z kolei radiu Wrocław Andrzej Borek, organizator zbiórki pod petycją Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin sprzeciwiającą się przyznaniu Strajkowi Kobiet Nagrody Wrocławia.

Konfederacja: Profanacja i dewastacja


Z kolei poseł Konfederacji Krzysztof Tuduj ocenił w rozmowie z portalem tvp.info, że „przyznanie nagrody za dobry wkład w życie Wrocławia Marcie Lempart jest kpiną".

– Pani Lempart ma zły wpływ na życie Wrocławia, patronowała chuligańskim wybrykom protestów organizowanych przez skrajną lewicę. Profanacja i dewastacja pomników, zakłócanie nabożeństw oraz szczucie na funkcjonariuszy policji to znaki rozpoznawcze pani Lempart, która prędzej powinna być we Wrocławiu persona non grata, niż być honorowana nagrodą – uważa polityk.

– Poniża to innych nagrodzonych zarówno w tym roku, jak i latach poprzednich – przekonuje Krzysztof Tuduj.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej