RAPORT

Pogarda

Nowa kwota wolna od podatku i zmiany w składce zdrowotnej wejdą od przyszłego roku

„Polski Ład” to firmowany przez Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy (fot. Forum/Michal Kosc)
„Polski Ład” to firmowany przez Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy (fot. Forum/Michal Kosc)

Najnowsze

Popularne

Kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i zmiany w składce zdrowotnej to m.in. elementy Polskiego Ładu, które wejdą w życie od 2022 r. – poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Przypomniał, że na prace legislacyjne w Polskim Ładzie wyznaczono 100 dni.

Ile wyniosą inwestycje Polskiego Ładu? Morawiecki podał kwotę

– Prezentujemy program inwestycyjny Polskiego Ładu, który ma zredukować deficyty III RP. Inwestycje będą jego motorem napędowym i w ciągu trzech...

zobacz więcej

Buda w Programie 1 Polskiego Radia pytany był o to, które elementy programu Polski Ład wejdą w życie od nowego roku. Jako pierwszy wymienił kwotę wolną od podatku w wysokości do 30 tys. zł.

– 18 mln Polaków skorzysta z tej zmiany, nie będzie im się naliczał podatek od 1 stycznia. To cały szereg zmian, które są wykonalne bardzo szybko – mówił, zapowiadając kolejne prace nad wdrożeniem programu Polskiego Ładu.

Wiceminister ocenił, że wprowadzane od przyszłego roku będą te elementy programu, które „są możliwe z punktu widzenia przygotowania aktów prawnych”, jak np. „dopłaty do paliwa rolniczego”.

Składka zdrowotna od przyszłego roku


Pytany o to, czy od 1 stycznia 2022 r. wejdzie „składka zdrowotna w wysokości 9 proc. dla wszystkich, a w szczególności dla tych, którzy mają własne firmy”, Buda powiedział: „Tak, bo to jest też element parapodatkowy, obciążeniowy, publiczny i też dobrze, jak wchodzi z początkiem roku. To jest pewnego rodzaju cały system zmian podatkowo-daninowych, zatem to dobrze, że wejdzie w jednym czasie. Będzie przejrzyste: co było, co jest, ile osób z tego skorzysta”.

Zobacz też: „Nowe możliwości dla tysięcy nowych polskich firm”. Premier o Polskim Ładzie i Via Carpatii

„To plan dogonienia średniej europejskiej”. Jarosław Kaczyński prezentuje „Polski Ład”

– Polski Ład to przede wszystkim plan dogonienia do końca tej dekady przeciętnej europejskiej, jeśli chodzi o dochód na głowę, realny, liczony w...

zobacz więcej

Odpowiadając na pytanie o realizację programu dopłat do mieszkań dla młodych od nowego roku, Buda powiedział, że „chcielibyśmy, aby te dopłaty również się pojawiły” i wskazał, że 2020 r. był rekordowy pod kątem budowy mieszkań – powstało ich 220 tys.

– Widzimy, że jest popyt na mieszkania, ale widzimy też, że młode rodziny mają problem z uzyskaniem wkładu własnego, stąd pomysł żeby Bank Gospodarstwa Krajowego to gwarantował – mówił wiceminister.

„Polski Ład” to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego; dom do 70 m kw. bez formalności; a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Zobacz też: Morawiecki: Strategia Demograficzna 2040 ma wzmocnić Polskę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej