SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Niedzielski: Mogą wrócić obostrzenia. 90 przypadków mutacji Delta

Polska gotowa na ewentualną czwartą falę pandemii (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
Polska gotowa na ewentualną czwartą falę pandemii (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

„Jeśli zaatakuje wirus Delta, mogą wrócić obostrzenia” – powiedział w rozmowie ze środowym dziennikiem „Fakt” minister zdrowia Adam Niedzielski.

Indyjski wariant koronawirusa. Dramatyczne wyniki badań

Indyjski wariant koronawirusa może być nawet o 50 proc. bardziej zakaźny niż obecnie dominujący wariant brytyjski, a w przyszłości może się stać w...

zobacz więcej

„Trzeba też patrzeć na strukturę szczepień – u nas podano najwięcej szczepionek Pfizera, a to właśnie ten preparat w badaniach wykazuje największą skuteczność wobec wariantu Delta” – zaznaczył minister w wywiadzie.

„Nie jest to sytuacja zerojedynkowa”


Pytany, kiedy zostanie odwołany stan epidemii, skoro co dzień liczba zakażeń spada, wyjaśnił, że nie jest to sytuacja zerojedynkowa. „Nie możemy powiedzieć, że skoro teraz jest zarażeń stosunkowo niewiele, to koniec walki z pandemią” – ocenił.

Przypomniał, że ponad 10 mln Polaków jeszcze nie jest zaszczepionych lub są nieodporni, bo nie przechorowali COVID-19 .

Nowy wariant koronawirusa. Krzyżówka dwóch mutacji bardziej agresywna

W Wietnamie wykryto nowy, hybrydowy wariant koronawirusa, który łączy w sobie cechy odmiany brytyjskiej i indyjskiej – podał minister zdrowia tego...

zobacz więcej

Przygotowani na kolejną falę pandemii


Podał, że dotychczas w Polsce mieliśmy 90 przypadków mutacji Delta. Pierwszy odnotowany dwa miesiące temu. W jego ocenie Polska jest przygotowana na ewentualną czwartą falę pandemii. Zapewnił, że w każdej chwili można odtworzyć bazę łóżek dla chorych, transportu czy sprzętu.

– Pozostawiamy szpitale tymczasowe, w każdym województwie, a wszystkie procedury – zaczynając od dostaw tlenu, leków – mamy już opracowane i mamy też doświadczenie w ich realizacji – zapewnił szef MZ.

Zobacz także: Nieznana mutacja koronawirusa pod Wilnem. Jakie różnice w przebiegu choroby?

Jego zdaniem odporność populacyjną osiągniemy do końca wakacji; wówczas liczba osób odpornych, po przechorowaniu lub zaszczepieniu, przekroczy 70 proc.

„Ale trzeba zastrzec, że wszystko będzie skuteczne, o ile nie pojawi się nowa mutacja” – zaznaczył Niedzielski.

źródło:

Zobacz więcej