SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

KNF przygotowuje się do zawierania ugód dot. kredytów frankowych

Projekt ugód jest dobrowolny (fot. Shutterstock/CameraCraft)
Projekt ugód jest dobrowolny (fot. Shutterstock/CameraCraft)

Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje się do zwiększonego zainteresowania ugodami banków i klientów dotyczących kredytów frankowych, przede wszystkim zwiększając potencjał Centrum Mediacji Sądu Polubownego przy KNF – poinformowała Komisja.

KNF: Sześć nowych spółek na liście ostrzeżeń publicznych

Na listę ostrzeżeń publicznych wpisano sześć nowych podmiotów obracających bez należytego zezwolenia instrumentami finansowymi, a także...

zobacz więcej

Pytana o perspektywy dla zawierania ugód między frankowiczami a bankami Komisja podała, że „prowadzi intensywne prace mające na celu zwiększenie potencjału Centrum Mediacji Sądu Polubownego przy KNF w zakresie możliwości maksymalizacji liczby prowadzonych mediacji, jeśli chodzi o kredyty CHF”.

Wyjaśniono, iż prace te polegają m.in. na „przygotowaniu mediatorów do prowadzenia zwiększonej liczby postępowań mediacyjnych dotyczących tej specyficznej kategorii sporów na rynku finansowym”.

Według KNF inny obszar, w ramach którego trwają intensywne prace dostosowawcze, to informatyczny „(wprowadzenie nowych funkcjonalności do wykorzystywanych obecnie systemów informatycznych, w celu usprawnienia i automatyzacji obsługi postępowań mediacyjnych)”.

Projekt ugód jest dobrowolny


W ocenie Komisji „nie jest tajemnicą, że banki przyjęły postawę wyczekującą na orzeczenie SN”. „UKNF od początku podkreślał, że »projekt« ugód jest dobrowolny i UKNF nie posiada mandatu do tego, aby w tej sprawie stosować jakiekolwiek »środki przymusu«. To organy korporacyjne banków biorą odpowiedzialność za późniejsze konsekwencje obranej strategii działania. Z zadowoleniem przyjmujemy pierwszą decyzję korporacyjną (PKO BP) w sprawie przystąpienia do programu ugód (jako pozytywny sygnał dla całego rynku) i liczymy, że wkrótce pojawią się kolejne” – wskazała Komisja.

Bank na czarnej liście ostrzeżeń KNF

Na listę ostrzeżeń publicznych Komisja Nadzoru Finansowego wpisała nowy podmiot - Opole Bank Poland - poinformowała w środę KNF.

zobacz więcej

Pod koniec 2020 r. przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaproponował bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód pozasądowych. Konkretne warunki ugód wypracował bank PKO BP.

Pod koniec maja rada nadzorcza tego banku zaakceptowała, by proponowane ugody traktowały kredyty udzielone we frankach szwajcarskich (CHF) w taki sposób, jakby od momentu udzielenia były one kredytami złotowymi oprocentowanymi stopą procentową opartą na wskaźniku referencyjnym WIBOR 3M powiększonym o marżę i spłacanymi w złotych polskich.

Decyzja PKO BP


Podano, że zarząd PKO BP zdecyduje o dacie rozpoczęcia zawierania ugód dotyczących kredytów udzielonych we franku szwajcarskim oraz o przesłankach określających grupy klientów, którym w pierwszej kolejności zostanie zaoferowana możliwość zawarcia z bankiem ugody.

Proces oferowania ugód frankowiczom przez sektor bankowy został przyhamowany w oczekiwaniu na wydanie orzeczenia ws. kredytów walutowych przez Izbę Cywilną Sądu Najwyższego w pełnym składzie.

KNF nałożyła karę na GetBack

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na GetBack kary o łącznej wysokości 1 mln zł za nienależyte wykonanie obowiązków informacyjnych –...

zobacz więcej

Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie odroczyła 11 maja bez terminu posiedzenie ws. zagadnień prawnych przedstawionych przez I prezes SN Małgorzatę Manowską, dotyczącą spraw odnoszących się do kredytów walutowych. Izba zajmowała się wnioskiem, który I prezes SN Małgorzata Manowska skierowała w końcu stycznia do rozstrzygnięcia przez skład całej Izby Cywilnej SN.

Obejmuje on sześć pytań, na które odpowiedzi powinny w kompleksowy sposób „rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje”, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej w kwestii kredytów walutowych, w szczególności tzw. kredytów frankowych. Nie wydała jednak oczekiwanej uchwały w tej sprawie, a podjęła postanowienia o zwróceniu się o stanowiska w sprawie przedstawionych zagadnień do: Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, prezesa Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego i Rzecznika Finansowego.

Zobacz także: Przewodniczący KNF o frankowiczach. „Czas na ruch ze strony banków”

źródło:

Zobacz więcej