SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Jak wyżywić Europę i pomóc przyrodzie? Naukowcy mają plan

Ekologiczne, sprzyjające bioróżnorodności farmy powinny być przyszłością rolnictwa (fot. Pexels)
Ekologiczne, sprzyjające bioróżnorodności farmy powinny być przyszłością rolnictwa (fot. Pexels)

Naukowcy z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych przedstawili pomysł na to, jak zapewnić dostateczną ilość żywności w Europie i zachować w dobrym stanie przyrodę. Ich zdaniem odpowiedzą są ekologiczne, sprzyjające bioróżnorodności farmy oparte na trzech filarach.

Niedobór witaminy D znacznie pogarsza stan chorych na COVID-19

Co czwarty hospitalizowany pacjent z COVID–19 z niedoborem witaminy D umarł – wynika z izraelskich badań, które opisuje portal Times of Israel....

zobacz więcej

Pierwszy filar to zmniejszenie spożycia mięsa, które umożliwi ograniczenie hodowli zwierząt i importu pasz.

Drugi filar agroekologia, oparta między innymi na zróżnicowanych uprawach z rotacją gatunków i wykorzystaniem wiążących azot roślin strączkowych. Pozwoli to zrezygnować z nawozów azotowych i pestycydów.

Pomysł na naturalne nawozy


Do tego eksperci proponują połączenie upraw roślin z hodowlą zwierząt. Umożliwi to wykorzystanie wytwarzanych przez zwierzęta nawozów naturalnych.

Zdaniem autorów publikacji, która ukazała się w piśmie „One Earth”, takie podejście pozwoli zwiększyć niezależność Europy, wyżywić jej populację i umożliwić dodatkowo eksport zbóż. Co więcej – argumentują – doprowadzi ono do znaczącego zmniejszenia zanieczyszczenia wód oraz emisji gazów cieplarnianych.

źródło:

Zobacz więcej