SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Baza rakietowa w Redzikowie opóźniona. Waszyngton tłumaczy

Amerykanie nie precyzują, kiedy powstanie baza w Redzikowie (fot. US Army)
Amerykanie nie precyzują, kiedy powstanie baza w Redzikowie (fot. US Army)

Restrykcje związane z pandemią COVID-19 i problemy wynikające z automatyzacji opóźniły budowę bazy obrony przeciwrakietowej w Polsce – oświadczył wiceadmirał Jon Hill, dyrektor Agencji Obrony Rakietowej.

Rosyjskie cyberataki na Polskę. Zajmie się nimi najważniejszy organ decyzyjny NATO

– Na środę w Brukseli zaplanowano posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej, na którym omówiona zostanie kwestia cyberataków w Polsce – przekazało...

zobacz więcej

Hill odniósł się do opóźnień w budowie bazy podczas spotkania w think tanku Center for Strategic International Studies (CSIS) w Waszyngtonie. Ukończenie bazy mającej być elementem amerykańskiego systemu obrony rakietowej Aegis Ashore – pierwotnie planowane na 2018 r. – było już kilkakrotnie przekładane.

– Wprowadziliśmy dużo elementów automatyzacji budowy po stronie konstrukcji militarnej i było to trudne. To naprawdę nas spowolniło – powiedział Hill. Jak dodał, prace trwają, jednak dodatkowym czynnikiem spowalniającym je była pandemia koronawirusa.

Restrykcje


– Restrykcje w Europie są naprawdę ciężkie. Ale w ciągu ostatniego miesiąca postawiliśmy cztery anteny radarowe (...) i wstawiliśmy system kontroli ognia, więc wygląda to, jakby już było ukończone kilka lat temu – powiedział wojskowy.

Hill nie uściślił, kiedy przewiduje oddanie bazy do użytku, jednak ostatnie plany Pentagonu mówiły o terminie nie wcześniejszym niż 2022 r.

Baza w Redzikowie jest ostatnim z elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, przeznaczonego głównie do przechwytywania pocisków balistycznych pośredniego zasięgu z Iranu. Składa się on z radaru umieszczonego w Turcji, bazy dowodzenia w Niemczech, stacjonujących w Europie niszczycieli z rakietami przechwytującymi i naziemnej wyrzutni pocisków w Deveselu w Rumunii.

źródło:

Zobacz więcej