SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Burze nie odpuszczają. Gdzie zagrzmi w środę? [PROGNOZA]

Środa również będzie stała pod znakiem burz (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Środa również będzie stała pod znakiem burz (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

W środę upał odpuści na zachodzie, gdzie temperatury wyniosą od 24 do 26 stopni Celsjusza, natomiast we wschodniej części kraju termometry wciąż mogą pokazać nawet 33 stopnie – wskazuje synoptyk IMGW Anna Woźniak. Po raz kolejny możliwe są burze.

Potężne załamanie pogody. Burzowy front ciągnie na wschód: „nawalny deszcz, duży grad”

W centralnym pasie Polski – m.in. na Kujawach – utworzył się front burzowy, który powoli będzie przemieszczał się na wschód i w godzinach...

zobacz więcej

– Najintensywniejsze będą na krańcach wschodnich, tam prognozowane sumy opadów to nadal do 40 mm czy nawet punktowo 50 mm. Przy tych burzach bardziej na zachód opady będą mniejsze – około 20-30 mm – ocenia synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na krańcach wschodnich mogą również występować najsilniejsze porywy wiatru wynoszące do 90 km/godz. Bliżej centrum wiatr będzie wiał z maksymalną prędkością 70 km/godz.

Duże różnice temperatur


Jeżeli chodzi o temperaturę, na zachodzie kraju wystąpi ochłodzenie. Termometry pokażą od 17 do 26 stopni Celsjusza. Gorąco będzie jeszcze we wschodniej połowie kraju – temperatura maksymalna od 29 do 33 stopni Celsjusza.

W środę w Warszawie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu oraz burze. Prognozowana suma opadów podczas burz do 40 mm. Temperatura maksymalna około 30 st. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/godz. W nocy zachmurzenie umiarkowane. Przelotne opady deszczu i burze, głównie początkowo. Prognozowana suma opadów podczas burz do 15 mm. Temperatura minimalna 19 stopni Celsjusza. Wiatr słaby, północny i północno-zachodni. Porywy wiatru w czasie burz do 70 km/godz. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1003 hPa i będzie nieznacznie rosnąć.

Czwartek ponownie z przelotnym deszczem, a na wschodzie i południowym wschodzie również z burzami. Miejscami zjawiska towarzyszące burzom mogą być silniejsze, możliwy jest ulewny deszcz oraz porywisty wiatr. Temperatura maksymalna powyżej 30 stopni Celsjusza tylko na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, na pozostałym obszarze w najcieplejszym momencie dnia na termometrach od 16 do 18 stopni Celsjusza nad morzem i na zachodzie, do 29 stopni Celsjusza na północnym zachodzie. W piątek burze na południowym wschodzie, na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane lub duże i miejscami przelotny deszcz. Najcieplej na wschodzie, od 25 do 27 stopni Celsjusza, na pozostałym obszarze od 18 do 22 stopni Celsjusza. Słaby wiatr wiał będzie z północnego zachodu.

Weekend znacznie chłodniejszy od minionego, ze zmiennym zachmurzeniem i przelotnymi opadami deszczu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 18 do 25 stopni Celsjusza, nocami też chłodniej, od 9 do 17 stopni Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko w niedzielę na Pomorzu dość silny i porywisty, wiał będzie z zachodu i północnego-zachodu.

źródło:
Zobacz więcej