RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polacy lubią spontaniczne podróże i city breaki. PKP Intercity zbadało sprawę

Najwięcej miłośników spontanicznych wyjazdów jest wśród respondentów do 24 lat (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Najwięcej miłośników spontanicznych wyjazdów jest wśród respondentów do 24 lat (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Ok. 60 proc. Polaków jest otwartych na spontaniczne wyjazdy, rezerwowane z co najwyżej kilkudniowym wyprzedzeniem. To wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie PKP Intercity. Najwięcej miłośników tego typu wyjazdów jest wśród respondentów do 24 lat.

Wakacje 2021. Od północy letni rozkład jazdy pociągów

O północy z soboty na niedzielę wejdzie w życie letni rozkład jazdy pociągów. Przewoźnicy zapowiadają więcej połączeń do popularnych wakacyjnych...

zobacz więcej

Według badania przeprowadzonego na zlecenie PKP Intercity większość Polaków lubi spontaniczne podróże - blisko trzech na pięciu respondentów (59 proc.) jest gotowa zdecydować się na wyjazd co najwyżej na kilka dni wcześniej.

Najwięcej miłośników takich wyjazdów jest wśród najmłodszych respondentów (do 24 lat) - 67 proc. „Głównymi powodami spontanicznych podróży są zazwyczaj chęć odpoczynku (42 proc.) i wolny czas do zagospodarowania (30 proc.)” – wskazano w informacji PKP Intercity.

52 proc. respondentów wybrałaby wyjazd pociągiem w mniej popularnym terminie, np. w środku tygodnia (wtorek - czwartek), „jeśli cena biletu byłaby znacząco niższa”. Co szósty badany nie uznaje niższych cen za wystarczającą zachętę do podróży.

„Widząc ten trend i chcąc dodatkowo zachęcić do podróży, szczególnie w środku tygodnia, PKP Intercity wprowadza do sprzedaży więcej promocyjnych biletów na pociągi ekspresowe” – czytamy.

Wyjaśniono, że są one dostępne przez cały czas przedsprzedaży, a bilety można kupić za pośrednictwem znajdującej się na stronie intercity.pl wyszukiwarce promocji Łowcy Super Promo „nawet na kilka dni przed odjazdem pociągu”.

Dobra wiadomość dla podróżnych. Udogodnienia na kolei

Od 26 czerwca 2021 r. zmieniają się zasady zakupu biletów. Zniesiony zostanie limit zajętości miejsc w wysokości 100 proc., a w składach wagonowych...

zobacz więcej

„Wyszukiwarka obejmuje połączenia na 7 dni w przód" - wskazano. Dodano, że Łowcy Super Promo wyszukuje bilety na pociągi ekspresowe, czyli połączenia kategorii Express InterCity Premium (EIP), obsługiwane pociągami Pendolino, oraz Express InterCity (EIC).

Z badania wynika też, że 52 proc. Polaków deklaruje, że chętnie wyjeżdża do innych miast na krótki odpoczynek, tzw. city break. Jednocześnie 57 proc. uważa, że city breaki będą coraz popularniejsze w kolejnych latach, a 7 proc. jest odmiennego zdania. Najczęściej (65 proc. wskazań) takiego zdania są osoby w wieku 25-34 lata.

„Obowiązujący już wakacyjny rozkład jazdy przynosi więcej połączeń - każdego dnia na tory wyjeżdża średnio 426 pociągów, podczas gdy w ubiegłorocznym okresie letnim na tory wyjeżdżało średnio 410 składów dziennie” – napisano. Dodano, że poziom tegorocznej oferty to powrót do ostatnich wakacji przed pandemią - latem 2019 r. przewoźnik uruchamiał każdego dnia średnio 425 pociągów.

Przypomniano, że od 26 czerwca 2021 r. zniesiony zostanie limit zajętości w wysokości 100 proc. W składach wagonowych przewoźnika będzie można podróżować również bez rezerwacji miejsca siedzącego.

Podkreślono, że na pokładach pociągów nadal należy zakrywać usta i nos podczas trwania całej podróży.

Przeczytaj także: Podróże lotnicze i turystyka w Europie zaczynają się odradzać

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej