SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Zbrodnie na dzieciach. Wstrząsający raport ONZ

Najczęściej dochodzi do naruszeń w Afryce i na Bliskim Wschodzie (fot. Mohammed Hamoud/Getty Images)
Najczęściej dochodzi do naruszeń w Afryce i na Bliskim Wschodzie (fot. Mohammed Hamoud/Getty Images)

Ponad 8,5 tys. dzieci zostało wykorzystanych jako żołnierze w ubiegłym roku w różnych konfliktach na świecie, a prawie 2,7 tys. dzieci zostało zabitych – podał sekretarz generalny ONZ w dorocznym raporcie dla Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat dzieci w konfliktach zbrojnych.

Są zabijane, okaleczane i wykorzystywane seksualnie. Wojna niszczy dzieci

Dzieci stanowią znaczącą część ofiar cywilnych w konfliktach zbrojnych na całym świecie. Oprócz tego, że tysiące nieletnich ginie i jest trwale...

zobacz więcej

Raport dotyczy zabijania, okaleczania i wykorzystywania seksualnego dzieci, uprowadzania lub rekrutacji, odmowy dostępu do pomocy oraz ataków na szkoły i szpitale. Podano, że w 21 konfliktach na świecie dopuszczono się naruszeń wobec 19 379 dzieci. Najwięcej naruszeń w 2020 r. popełniono w Somalii, Demokratycznej Republice Konga, Afganistanie, Syrii i Jemenie.

W ubiegłym roku 8 521 dzieci było wykorzystywanych jako żołnierze, podczas gdy 2 674 dzieci zginęło, a 5 748 zostało rannych w różnych konfliktach.

Raport zawiera również czarną listę, która ma zawstydzić strony konfliktów w nadziei, że zmusi je do wprowadzenia środków ochrony dzieci. Lista ta od dawna budzi kontrowersje, a niektórzy dyplomaci twierdzą, że Arabia Saudyjska i Izrael wywierały w ostatnich latach naciski, aby na niej się nie znaleźć.

Izrael nigdy nie został umieszczony na liście, podczas gdy koalicja wojskowa pod wodzą Saudyjczyków została z niej usunięta w 2020 r., kilka lat po tym, jak po raz pierwszy została wymieniona w związku z zabijaniem dzieci w Jemenie.

Aby stłumić kontrowersje wokół raportu, czarna lista wydana w 2017 r. przez Guterresa została podzielona na dwie kategorie. W jednej wymieniono strony, które wprowadziły środki ochrony dzieci, a w drugiej strony, które tego nie zrobiły.

Na opublikowanych w poniedziałek listach nie było wielu istotnych zmian. Jedynymi stronami, które nie wprowadziły wspomnianych środków, są birmańska junta – za zabijanie, okaleczanie i przemoc seksualną wobec dzieci, oraz syryjskie siły rządowe - za rekrutację dzieci, zabijanie, okaleczanie i przemoc seksualną wobec dzieci oraz ataki na szkoły i szpitale.

źródło:

Zobacz więcej