RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Potężne narzędzia do walki z przestępczością”. Nowe urządzenia na granicy

Nowe skanery do prześwietlania pojazdów na przejściach granicznych z Białorusią i Ukrainą (fot.TT/Krajowa Adm.Skarbowa)
Nowe skanery do prześwietlania pojazdów na przejściach granicznych z Białorusią i Ukrainą (fot.TT/Krajowa Adm.Skarbowa)

Nowe trzy skanery – dwa stacjonarne i jeden mobilny – do prześwietlania pojazdów na przejściach granicznych z Białorusią i Ukrainą otrzymali funkcjonariusze Lubelskiej Izby Administracji Skarbowej. Urządzenia kosztowały w sumie około 33 mln zł.

Sprzedawali towary z Azji, nie płacili podatków. Zarobili ponad 21,5 mln zł

Miliony złotych stracił Skarb Państwa na działalności polsko-hindusko-ukraińskiej grupy, która sprowadzała towary z Azji, nie płacąc za nie...

zobacz więcej

W uroczystości oddania do użytku stacjonarnego urządzenia RTG do prześwietlania pojazdów na drogowym przejściu granicznym z Białorusią w Terespolu (Lubelskie) uczestniczyła we wtorek wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Podkreśliła, że najważniejszym zadaniem Izby Administracji Skarbowej jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego państwa. – To zadanie realizujemy tutaj na granicy przede wszystkim poprzez skuteczną kontrolę, prewencję i zwalczanie przestępczości ekonomicznej. Realizacja tych zadań byłaby bardzo utrudniona bez nowoczesnych urządzeń, które wspierają naszą służbę – powiedziała Rzeczkowska.

Jak zaznaczyła, do tej pory w Polsce na wszystkich drogowych przejściach granicznych i na sześciu przejściach kolejowych działało już 38 wielkogabarytowych urządzeń skanujących. Dodała, że nieinwazyjne metody kontroli, np. z wykorzystaniem urządzeń RTG dają możliwość oszczędności, szybkości i sprawności kontroli na granicach.

Gang podrabiał topowe marki wódki i sprzedawał je w Wielkiej Brytanii

Funkcjonariusze CBŚP i KAS zlikwidowali w Łodzi nielegalną rozlewnię alkoholu, w której podrabiano popularne marki wódek, w tym trunek uchodzący za...

zobacz więcej

W obronie wschodniej granicy UE


W Terespolu, na granicy z Białorusią, oddano do użytku nowoczesny skaner do prześwietlania pojazdów osobowych i autokarów. Podobny skaner, z takim samym przeznaczeniem, oddano do użytku na przejściu granicznym z Ukrainą w Zosinie. Ponadto lubelscy funkcjonariusze KAS otrzymali mobilny pojazd skanujący, który pozwoli na prześwietlanie w terenie samochodów osobowych, ciężarowych, busów, czy kontenerów.

Budowa i zainstalowanie na przejściach w Terespolu i Zosinie skanerów stacjonarnych kosztowały ponad 28 mln zł i zostały sfinansowane z budżetu państwa. Natomiast zakup mobilnego pojazdu skanującego, o wartości 5 mln zł, został sfinansowany przy wsparciu z OLAF-u (Europejski Urząd do Zwalczania Nadużyć Finansowych) w ramach projektu dotyczącego ochrony wschodniej granicy Unii Europejskiej.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Artur Krukowski powiedział, że „to są trzy potężne narzędzia” do walki z przestępczością graniczną czy przygraniczną. Jak dodał, dzięki skanerom funkcjonariusze celni lokalizują w pojazdach skrytki, tj. przerobione zbiorniki paliwa i wykrywają przemycane towary.

– Zabiegaliśmy o te inwestycje od jakiegoś czasu. Skanery, czy to stacjonarne, czy mobilne, to skuteczne narzędzie do wykrywania nielegalnych i niebezpiecznych towarów, jak chociażby wyroby akcyzowe, materiały wybuchowe, promieniotwórcze, narkotyki czy też broń – zaznaczył.

Krukowski powiedział, że najbardziej charakterystycznym na odcinku granicy w woj. lubelskim jest przemyt papierosów. Od 2017 r. lubelscy funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt w sumie prawie 16 mln paczek papierosów. Zatrzymują też znaczne ilości środków ochrony roślin, często podrabianych i niebezpiecznych, podrabiane zabawki czy odzież, a także sterydy, leki.

– Przeskanowanie ciężarówki w zeszłym roku na granicy w Dorohusku pozwoliło na ujawnienie w przerobionej podłodze 46 kg metamfetaminy o czarnorynkowej wartości 2,3 mln zł – dodał.

Krukowski zapewnił, że kontrola przy pomocy skanera odbywa się w sposób bezinwazyjny i bezpieczny zarówno dla kontrolujących, jak i kontrolowanych.

Przyleciał do Warszawy z heroiną wartą pół miliona. Miał ją w brzuchu [WIDEO]

44-letni Nigeryjczyk „na połyku” próbował przemycić ponad 1,5 kilograma heroiny. Wpadł na warszawskim lotnisku Chopina. W brzuchu miał 98 kapsułek...

zobacz więcej

Inwestycje w technologiczną przyszłość


Na granicznych przejściach drogowych w woj. lubelskim KAS ma w sumie siedem stacjonarnych urządzeń do skanowania pojazdów, a także trzy takie urządzenia na głównych szlakach kolejowych z Białorusią i Ukrainą służące do prześwietlania pociągów towarowych.

Wiceminister Rzeczkowska zapowiedziała, że KAS planuje kolejne inwestycje. – Środki przeznaczone zostaną m.in. na poprawę warunków pracy poprzez modernizację budynków, np. siedziby KAS przy ul. Diamentowej w Lublinie. Kolejnym obszarem, w który inwestujemy, jest wielkogabarytowy sprzęt kontrolny, jak i mniejsze skanery mobilne wspomagające zwalczanie przestępczości. Zależy nam też na rozwoju technologii, informatyzacji i e-usług – dodała Rzeczkowska.

Podkreśliła, że przed KAS stoi również duże wyzwanie związane z pozyskaniem środków unijnych z funduszu wsparcia granic na doposażenie przejść granicznych w nowoczesny sprzęt kontrolny.

– Polska jako gospodarz bardzo istotnego odcinka granicy zewnętrznej Unii Europejskiej też będzie dużym beneficjentem tych środków – zaznaczyła wiceminister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej