SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Burza uderzyła pyłem znad astrachańskich stepów. Meteorolog wyjaśnia

Burza piaskowa nad Kijowem. Uderzył „Astrachański suchowiej” (fot. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne)
Burza piaskowa nad Kijowem. Uderzył „Astrachański suchowiej” (fot. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne)

Nad Kijowem i przedmieściami ukraińskiej stolicy przechodzi we wtorek burza piaskowa. Pył został przywiany z astrachańskich stepów – twierdzą meteorolodzy. W mieście są podwyższone wskaźniki koncentracji pyłu w powietrzu, a niebo ma szarożółtą barwę.

Potężne załamanie pogody. Burzowy front ciągnie na wschód: „nawalny deszcz, duży grad”

W centralnym pasie Polski – m.in. na Kujawach – utworzył się front burzowy, który powoli będzie przemieszczał się na wschód i w godzinach...

zobacz więcej

W Kijowie i na przedmieściach pogorszyła się widoczność, a ludzie zaczęli skarżyć się na trudności z oddychaniem i piasek w ustach – pisze portal Espreso.

„Astrachański suchowiej” zaatakował Kijów


Meteorolog Wałerij Łatucha, cytowany przez media, napisał, że nad częścią Ukrainy, w tym nad Kijowem, obserwowana jest burza piaskowa, a pył został przywiany z astrachańskich półpustynnych stepów na południu Rosji. „Zjawisko ma własną nazwę astrachański suchowiej” – podkreślił.


Mieszkańcy Kijowa narzekają też na smog. Internauci publikują w mediach społecznościowych zdjęcia i nagrania przedstawiające to zjawisko.Władze podały, że w dwóch punktach obserwacyjnych odnotowano podwyższone wskaźniki koncentracji pyłu w powietrzu. Smog spowodowała wysoka temperatura i suche warunki atmosferyczne – zaznaczono. Pod wieczór we wtorek w Kijowie termometry wskazują 32 stopnie C. Wystosowano apel do osób cierpiących na przewlekłe schorzenia i alergie o unikanie przebywania na zewnątrz i zamykanie okien.

Zobacz także: Potężne burze nad Polską. Runął dach hali sportowej [WIDEO]
teraz odtwarzane
Potężne burze nad Polską. Runął dach hali sportowej

źródło:
Zobacz więcej