SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Pierwszy na świecie pociąg wodorowy przyjechał do Polski

Pociąg z napędem wodorowym w Polsce (fot. Shutterstock)
Pociąg z napędem wodorowym w Polsce (fot. Shutterstock)

Pierwszy na świecie pociąg z napędem wodorowym przyjechał do Polski. Maszyna została zaprezentowana na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie niedaleko Wrocławia. Pociąg został wyprodukowany z myślą o obsłudze ruchu regionalnego.

„Tego jeszcze nie było”. Maszynista na chwilę wysiadł, pociąg mu odjechał

– Ja o czymś takim nigdy nie słyszałem. Być może to pierwszy taki przypadek w naszym kraju – mówi cytowany przez „Gazetę Lubuską” pracownik kolei...

zobacz więcej

Jak mówi przedstawiciel producenta - firmy Alstom - Sławomir Nalewajka, parametry maszyny nie różnią się od tradycyjnych konstrukcji. Pociąg może się rozpędzić do 140 km/h. Na jednym tankowaniu wodoru może przejechać do tysiąca kilometrów. W prezentowanym dziś składzie jest 150 miejsc dla pasażerów.

Pociągi są już użytkowane w Niemczech i Austrii. Jak mówi wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, na razie nie wiadomo, czy trafią do Polski. Wiceszef resortu powiedział, że pociągi z napędem spalinowym będą sukcesywnie wycofywane z użytkowania. Nie wiadomo jednak, czy alternatywą będzie dalsza elektryfikacja linii kolejowych w Polsce czy maszyny napędzane paliwem alternatywnym - takie, jak prezentowane dziś pociągi.

Bittel zaznaczył, że pociągi wodorowe ze względu na ich ograniczony do tysiąca kilometrów zasięg mogłyby jeździć raczej na liniach lokalnych i regionalnych. Podkreślił też, że pozytywny wpływ tego napędu na środowisko jest nie do podważenia.

Dotychczas wyprodukowano 42 pociągi napędzane wodorem. By mogły być zakupione przez polskich przewoźników, konieczne jest ich dopuszczenie do ruchu w naszym kraju, a także stworzenie infrastruktury dla paliwa wodorowego.

Czytaj także: Ekspres z Krakowa do Pragi. Pociąg odjechał wcześniej, pasażerowie zostali na peronie

źródło:
Zobacz więcej