SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Reklama w sieci. Google pod lupą Komisji Europejskiej

Google świadczy kilka usług dotyczących technologii reklamowych (fot. Shutterstock)
Google świadczy kilka usług dotyczących technologii reklamowych (fot. Shutterstock)

Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie możliwego złamania przez Google reguł UE, dotyczących konkurencji w sektorze technologii reklamy internetowej. Unijny organ sprawdzi, czy Google naruszył unijne zasady konkurencji, faworyzując własne usługi technologii reklamy online ze szkodą dla konkurencyjnych dostawców usług technologii reklamowych, reklamodawców i wydawców internetowych.

Gigantyczna kara dla Google za faworyzowanie własnych usług

Francuski urząd ds. konkurencji poinformował, że ukarał firmę Google grzywną w wysokości 220 mln euro za faworyzowanie jej własnych usług w...

zobacz więcej

Formalne postępowanie wyjaśniające ma na celu w szczególności zbadanie, czy Google zakłóca konkurencję, ograniczając dostęp stronom trzecim do danych użytkownika w celach reklamowych w witrynach i aplikacjach, jednocześnie zachowując takie dane na własny użytek.

– Usługi reklamowe online są podstawą tego, w jaki sposób Google i wydawcy zarabiają na swoich usługach online. Google zbiera dane, które mają być wykorzystywane do ukierunkowanych celów reklamowych, sprzedaje powierzchnię reklamową, a także działa jako pośrednik reklamowy online. Tak więc Google jest obecny na prawie wszystkich poziomach łańcucha dostaw reklam graficznych online. Obawiamy się, że Google utrudnił (działanie) konkurencyjnym usługom reklamowym – poinformowała wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Do sprawy odniosło się biuro prasowe amerykańskiego koncernu.

– Tysiące europejskich firm korzystają z naszych produktów reklamowych każdego dnia, by dotrzeć do nowych klientów i sfinansować działanie swoich portali internetowych. Wybierają oni te produkty, bo są konkurencyjne i efektywne. Będziemy kontynuować nasz konstruktywny dialog z Komisją Europejską, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania i pokazać jakie korzyści nasze produkty przynoszą europejskim firmom i konsumentom – oświadczył w imieniu Google Adam Malczak, Corporate Communications & Public Affairs Manager, Poland & CEE.

W 2019 r. wydatki na reklamy graficzne w UE oszacowano na około 20 mld euro. Google świadczy kilka usług dotyczących technologii reklamowych, które pośredniczą między reklamodawcami a wydawcami w celu wyświetlania reklam w witrynach internetowych lub aplikacjach mobilnych. Dochodzenie Komisji koncentruje się na reklamach graficznych.

źródło:

Zobacz więcej