RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Największy petrochemiczny projekt w Europie. Orlen inwestuje w Olefin III

Inwestycja stanowi część Programu Rozwoju Petrochemii (fot. Shutterstock)
Inwestycja stanowi część Programu Rozwoju Petrochemii (fot. Shutterstock)

PKN Orlen podpisał ze spółkami Hyundai Engineering z siedzibą w Seulu oraz Técnicas Reunidas z siedzibą w Madrycie umowę na budowę kompleksu instalacji Olefin III w swym głównym zakładzie produkcyjny w Płocku. Wartość inwestycji szacowana jest na 13,5 mld zł – podał koncern.

Orlen chce podbić rynek wodorem. Plany obejmują nie tylko Polskę

Grupa Orlen planuje budowę w Polsce, w Czechach i na Słowacji sieci hubów wodorowych z odnawialnymi źródłami energii oraz instalacji...

zobacz więcej

PKN Orlen informując o zawartej we wtorek umowie na budowę kompleksu instalacji Olefin III podkreślił, że inwestycja ta stanowi część Programu Rozwoju Petrochemii, który został ogłoszony przez spółkę w czerwcu 2018 r.

– Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ok. 13,5 mld zł. Zakończenie fazy budowy inwestycji planowane jest na pierwszy kwartał 2024 r., a uruchomienie produkcyjne kompleksu Olefin III na początek 2025 r. – przekazał płocki koncern. Według jego szacunków, realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do wzrostu EBITDA o ok. 1 mld zł rocznie.

Informując jeszcze pod koniec maja o planowanej budowie instalacji Olefin III w swym głównym zakładzie w Płocku, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślał, że jest to największa inwestycja petrochemiczna w Europie.

Jak informował w maju płocki koncern, w związku z projektem utworzona została spółka celowa Orlen Olefiny, która według planu będzie odpowiedzialna za realizację inwestycji. Wtedy też zawarto umowę o współpracy w celu finalizacji negocjacji obejmujących budowę Olefin III w formule EPCC z preferowanymi oferentami, spółkami: koreańską Hyundai Engineering oraz hiszpańską Técnicas Reunidas.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej