SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Były premier Holandii rezygnuje z członkostwa w partii, bo jest „zbyt proizraelska”

Były premier Holandii Dries van Agt opuszcza Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (fot. PAP/EPA/MARCEL VAN HOORN)
Były premier Holandii Dries van Agt opuszcza Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (fot. PAP/EPA/MARCEL VAN HOORN)

Były premier Holandii Andreas Antonius Maria „Dries” van Agt opuszcza chadecję. Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny jest jego zdaniem „zbyt proizraelski” i „nie popiera wystarczająco Palestyńczyków”. Według sondaży CDA straciła ostatnio dwie trzecie wyborców.

Eskalacja konfliktu między Palestyną a Izraelem. Hamas wzywa do ewakuacji wieżowca

Hamas wezwał mieszkańców wieżowca Moshe Aviv w Tel Awiwie do natychmiastowej ewakuacji. Może to oznaczać ryzyko zniszczenia kolejnego wysokościowca...

zobacz więcej

„Nie mogę już dłużej znieść tego niemiłosierdzia z jakim CDA traktuje Palestyńczyków” – napisał w oświadczeniu przekazanym mediom były premier. Jego zdaniem partia jest zbyt proizraelska i nie potępiła „żydowskiej przemocy wobec Palestyńczyków w strefie Gazy”.

Lider współrządzącej chadecji Woopke Hoekstra napisał w odpowiedzi na Twitterze, że jest mu bardzo przykro, że Van Agt zrezygnował z członkostwa w partii. „Jako partia jesteśmy zaangażowani w trwały pokój na Bliskim Wschodzie, pracując nad rozwiązaniem dwupaństwowym” – pisze Hoekstra.

Pod koniec minionego miesiąca Tweede Kamer, izba niższa parlamentu, zorganizowała głosowanie ws. wyrażenia poparcia dla Palestyńczyków. CDA głosowała przeciwko. „Zachowanie frakcji głęboko mnie rozczarowało i zraniło. Żegnam cię w smutku” – napisał były premier, który pełnił tę funkcję w latach 1977-1982.

Odejście Van Agta to nie jedyny kłopot chadeków. Najnowszy sondaż pracowni Maurice de Hond (MdH) daje CDA jedynie sześć mandatów, obecnie chadecja dysponuje 15 posłami. MdH prognozuje, że Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny może liczyć tylko na takie samo poparcie jak Partia na rzecz zwierząt (PvdD).

Rada Bezpieczeństwa ONZ bez stanowiska ws. konfliktu Izrael-Palestyna

Rada Bezpieczeństwa ONZ do późnych godzin dyskutowała nad możliwościami rozwiązania konfliktu palestyńsko–izraelskiego. Nie udało się jednak...

zobacz więcej

Chadecja miała ostatnio tyle problemów, że mogłaby nimi obdarować wszystkie pozostałe partie razem wzięte – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Michiel Driebergen, publicysta dzienników „Trouw” i „Reformatorisch Dagblad”.

Partią wstrząsnęła afera korupcyjna w regionalnym rządzie Limburgii, z powodu której chadecja została z niego po prostu wyrzucona. Dodatkowo związany z CDA lobbysta Sywert van Lienden miał zarobić miliony euro na sprzedaży maseczek dzięki kontraktowi z rządem, w którym ministrem zdrowia jest były lider chadecji Hugo de Jonge. By tego było mało, z członkostwa w partii zrezygnował niezwykle popularny poseł Pieter Omtzigt. To właśnie on przyczynił się do ujawnienia afery z zasiłkami, która bezpośrednio przyczyniła się do upadku rządu Ruttego w styczniu 2021 roku.

źródło:
Zobacz więcej