SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Rusza budowa rurociągu Boronów – Trzebinia [WIDEO]

W Boronowie na Śląsku dziś rozpoczęła się budowa rurociągu Boronów – Trzebinia. W ciągu roku ma być gotowa prawie stukilometrowa magistrala, która ma umożliwić szybki i ekologiczny transport paliwa na południe Polski.

„Wyłączenie Turowa groziłoby awarią, która przeniosłaby się na dużą część Europy”

Gdyby się okazało, że musimy wyłączyć elektrownię w Turowie i wydarzyłaby się awaria tej skali co w Bełchatowie, wówczas groziłoby to awarią, która...

zobacz więcej

W Boronowie symbolicznie łopatę wbił w ziemię pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak mówił, inwestycja na terenie Śląska jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa energetycznego całej Polski, dlatego została zaakceptowana przez rząd.

– Niewątpliwie wynikiem tej inwestycji, będzie zwiększenie bezpieczeństwa dostaw, bo paliwo wysyłane rurociągiem to jest paliwo pewniejsze niż to, które przesyłamy cysternami czy koleją, ciężarówkami czy cysternami kolejowymi – mówił Naimski.

Prezes zarządu PERN S.A. – spółki realizującej inwestycje – Igor Wasilewski podkreślił, że rurociąg nie tylko umożliwia szybki transport paliwa, ale również jest o wiele bardziej bezpieczny dla środowiska niż transport drogowy lub kolejowy.

– To jest najbardziej ekologiczny i efektywny sposób transportu paliw – mówił Wasilewski.

Zakończenie budowy rurociągu Boronów – Trzebinia planowane jest na III kwartał przyszłego roku.

Zobacz także: Wiceszef MSZ: Rurociąg Baltic Pipe nie jest zagrożony

źródło:
Zobacz więcej