SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

KEP apeluje do posłów PE: odrzućcie rezolucję popierającą aborcję

Abp Stanisław Gądecki apeluje do posłów PE (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Abp Stanisław Gądecki apeluje do posłów PE (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Apelujemy do wszystkich posłów do Parlamentu Europejskiego o głosowanie przeciwko projektowi rezolucji popierającej aborcję – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w oświadczeniu. Chodzi o projekt rezolucji PE na temat zdrowia, praw seksualnych i reprodukcyjnych w Unii Europejskiej. Jak zaznaczył hierarcha, informację o tym projekcie przyjął „z głębokim zaniepokojeniem i zdziwieniem”.

Episkopat Polski poparł inicjatywę „Zatrzymaj aborcję”

– Inicjatywę „Zatrzymaj aborcję” poparł Episkopat Polski – powiedział abp Wacław Depo w wywiadzie dla piątkowego „Naszego Dziennika”. Jego zdaniem...

zobacz więcej

„Aborcja zawsze jest pogwałceniem fundamentalnego prawa człowieka do życia, tym bardziej odrażającym, że dotyczy życia człowieka najsłabszego i całkowicie bezbronnego. Jest więc przejawem najbardziej niesprawiedliwej dyskryminacji” – napisał abp Gądecki. Przypomniał katolikom, „że gdy poddane głosowaniu dokumenty wymierzone są w podstawowe prawa człowieka i wartości, które nie podlegają negocjacjom, nie mogą zgodzić się na żaden kompromis, ale powinni jednoznacznie przeciwstawić się takim inicjatywom”.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że kompetencja w zakresie ochrony zdrowia nigdy nie została przekazana Unii Europejskiej i należy do wyłącznych kompetencji państw członkowskich. Przypomniał, że wszelkie działania UE w tym obszarze powinny być „prowadzone w poszanowaniu obowiązków Państw Członkowskich w zakresie określania ich polityki dotyczącej zdrowia, jak również organizacji i świadczenia usług zdrowotnych i opieki medycznej”.

Papież z apelem do Polaków ws. aborcji. Mówi o „heroicznej miłości”

Papież Franciszek, zwracając się do Polaków podczas audiencji generalnej w Watykanie, przypomniał, że święty Jan Paweł II zawsze wzywał do ochrony...

zobacz więcej

Hierarcha zauważył, że w rezolucji zostały przytoczone fałszywe informacje np. na temat ochrony życia w Polsce, a jej autorzy, „posługując się wypaczoną koncepcją praw człowieka, sugerują nie tylko, że istnieje coś takiego jak »prawo do aborcji« (...), ale że jest to jedno z uznanych praw człowieka”.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że „żaden z międzynarodowych dokumentów praw człowieka nie wspomina o istnieniu takiego prawa”, lecz wręcz przeciwnie, dokumenty te gwarantują prawo do życia, nie wspominając o prawie do zabijania.

„Aborcja zawsze jest pogwałceniem fundamentalnego prawa człowieka do życia, tym bardziej odrażającym, że dotyczy życia człowieka najsłabszego i całkowicie bezbronnego. Jest więc przejawem najbardziej niesprawiedliwej dyskryminacji. Sama prawna legalizacja aborcji głęboko zniekształca życie społeczne, a cóż dopiero uznanie jej za »podstawową usługę opieki zdrowotnej«” – podkreślił abp Gądecki.

Papież: Ukrzyżowanymi naszych czasów są ofiary wojen, dyktatur i aborcji

„Ukrzyżowanymi” obecnych czasów są „ofiary wojen, dyktatur, przemocy i aborcji” – powiedział papież Franciszek podczas audiencji generalnej,...

zobacz więcej

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę na fakt, iż autorzy rezolucji oprócz prawa do życia negują drugie podstawowe prawo człowieka: prawo do wolności sumienia.

„Należy nadmienić, że Unia Europejska w Karcie Praw Podstawowych wyraźnie wymienia prawo do sprzeciwu sumienia, co stanowi szczególny rys tej organizacji. Prawo do sprzeciwu sumienia, także personelu medycznego, wyraźnie zagwarantowane jest w konstytucjach wielu państw członkowskich. Przyjęcie rezolucji można by w związku z tym uznać również za atak na konstytucje wielu państw członkowskich” – podkreślił w oświadczeniu.

Debatę i głosowanie nad projektem rezolucji Parlamentu Europejskiego na temat zdrowia oraz praw seksualnych i reprodukcyjnych w Unii Europejskiej zaplanowano na 23 i 24 czerwca 2021 r.

źródło:
Zobacz więcej