RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Warszawa. Koalicja Obywatelska chce, by alkohol zniknął z Bulwarów Wiślanych

Zakaz picia alkoholu nad Wisłą. Koalicja Obywatelska jest "za" (fot. STR/NurPhoto via Getty Images)
Zakaz picia alkoholu nad Wisłą. Koalicja Obywatelska jest "za" (fot. STR/NurPhoto via Getty Images)

Stołeczna radna Koalicji Obywatelskiej Anna Auksel-Sekutowicz chce całkowitego zakazu picia alkoholu na bulwarach poza lokalami gastronomicznymi w miesiącach letnich od czerwca do sierpnia. Jak zaznacza, „hordy młodych ludzi” nie mogą przeszkadzać rodzinom i osobom starszym. Z kolei przedstawiciele PiS i internauci oceniają, że rozwiązania muszą być nieco inne, a surowy zakaz nie poprawi sytuacji na bulwarach.

Trzaskowski znów nie pracuje. Chwali się zbieraniem podpisów pod ustawą cenzorską

Rafał Trzaskowski z samego rana zbierał wśród warszawiaków podpisy pod swoim sztandarowym projektem, dotyczącym likwidacji części mediów...

zobacz więcej

– Przez dwa ostatnie miesiące służby wystawiły ponad 500 mandatów za łamanie zakazu spożywania alkoholu na bulwarach – zaznaczyła w rozmowie z PAP Anna Auksel-Sekutowicz.

Radna Koalicji Obywatelskiej dodała też, że otrzymuje coraz więcej skarg od mieszkańców Powiśla. – Szczególnie osób starszych czy rodzin z małymi dziećmi, którym hordy młodych ludzi zakłócają spokój oraz odbierają przyjemność wieczornych letnich spacerów – dodała.

Zobacz także -> Sąd uznał: nie można pić alkoholu nad Wisłą

Propozycją radnej jest rozwiązanie hybrydowe, tzn. całkowity zakaz picia alkoholu poza lokalami gastronomicznymi w miesiącach letnich.

– Właściciele ogródków dbają o bezpieczeństwo i odpowiadają za porządek wokół. Największy bałagan pozostaje po imprezujących w godzinach nocnych – wyjaśniła radna.

Były szef SB spoczął na Powązkach. Historyk oburzony. Warszawa się tłumaczy

Główny podejrzany w sprawie o sprawstwo kierownicze zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki Władysław Ciastoń został pochowany na Powązkach Wojskowych. –...

zobacz więcej

Chcąc poznać zdanie mieszkańców udostępniła na swoim profilu w mediach społecznościowych ankietę na ten temat.

„Zależy mi na utrzymaniu takiego kierunku rozwoju Bulwarów Wiślanych, który przywróci w tym miejscu bezpieczeństwo i ich rekreacyjny, wypoczynkowy charakter. Wiem, że warszawiacy coraz głośniej apelują, aby nad Wisłą zniknęły bójki, rozboje, wrzaski, chuligańskie wybryki i całonocne libacje” – napisała Anna Auksel-Sekutowicz.

Zobacz także ->  Nadwiślański bulwar to nie ulica. Piwo jednak legalne

„Nie chcę być obojętna na potrzeby warszawiaków, pragnę, aby partycypowali w planowanych zmianach, dlatego przeprowadziłam na Facebooku ankietę, z której wynika, że taka hybryda mogłaby być najlepszym dla ogółu rozwiązaniem” - dodała.

Wisła z zakazem? PiS i internauci są przeciw


Przeciw wprowadzeniu zakazu wypowiedział się w rozmowie z PAP radny PiS Maciej Binkowski.

Zarobki warszawskich burmistrzów. Kto zarabia najwięcej?

Najwięcej pieniędzy wpłynęło w zeszłym roku na konto burmistrza Wilanowa Ludwika Rakowskiego. Do podstawowej pensji dorobił, zasiadając w radach...

zobacz więcej

– Jestem przeciwnikiem utrzymywania tego zakazu. Utrzymywanie go tylko po to, by łatwiej i wygodniej administrować tymi miejscami jest pójściem na łatwiznę. Należałoby ucywilizować bulwary – podkreślił.

W podobnym tonie w komentarzach pod ankietą wypowiadają się mieszkańcy. „Jestem za całkowitą liberalizacją w tym miejscu. Czym różni się gość »pod wpływem« w ogródku od tego 3 metry dalej? A jak wyjdzie z lokalu i zacznie rozrabiać to już jest OK?" – pyta jeden z internautów.

Zobacz także ->  Podtrzymano zakaz picia alkoholu na Bulwarach Wiślanych. Ograniczenie pozostanie na zawsze?

Zanim wybuchła pandemia i wprowadzone zostały obostrzenia, na Bulwarach Wiślanych nie obowiązywał zakaz spożywania alkoholu. Sytuacja zmieniła się w 2020 roku, kiedy to warszawscy radni zakazali picia alkoholu zarówno na bulwarach, jak i na Poniatówce na praskim brzegu Wisły. Pierwotnie obostrzenia miały obowiązywać do czerwca, jednak zostały przedłużone bezterminowo.

– Będą tak długo obowiązywać, zanim rząd nie ogłosi końca pandemii – powiedziała radna Koalicji Obywatelskiej.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej