RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kolejny kraj buntuje się w TSUE. „Historyczny moment w Unii”

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu (fot. EPA/JULIEN WARNAND, PAP)
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu (fot. EPA/JULIEN WARNAND, PAP)

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta napisał, że Rumunia jest kolejnym państwem próbującym dać odpór zapędom TSUE. Po tym, jak sędziowie w Luksemburgu nakazali stosowanie prawa wspólnotowego przed rumuńskim, w Bukareszcie nastało oburzenie. „Spór ustrojowy o przyszłość UE został przeniesiony z pola politycznego na pole sądowe” – pisze na łamach „Rzeczpospolitej” Kaleta.

Posłanka wstrząśnięta decyzją TSUE: Wyrok kompromituje tę instytucję

TSUE uznał, że Polak – były więzień Auschwitz Stanisław Zalewski – nie może u siebie w kraju dochodzić odszkodowań za sformułowania o „polskich...

zobacz więcej

W ostatnich latach Rumuni przeprowadzili reformę swojego wymiaru sprawiedliwości. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej był zaniepokojony. Powód? Było ich kilka, ale główny dotyczył utworzenia specjalnego wydziału prokuratury zajmującego się dochodzeniami przeciwko członkom wymiaru sprawiedliwości, zwłaszcza walki z korupcją.

Zobacz także -> Szokujący wyrok TSUE ws. kłamstwa o „polskich obozach”

Europejscy sędziowie orzekli w połowie maja, że tego typu instytucje potrzebują gwarancji, że nie zostaną użyte jako narzędzie politycznej kontroli nad działalnością sędziów i prokuratorów. TSUE nakazał też pomijanie konstytucji Rumunii przez tamtejsze sądy jeśli dojdą do przekonania, że stosowanie jej byłoby sprzeczne z przepisami prawa unijnego.

Około 3 tygodnie później Rumuński Trybunał Konstytucyjny odniósł się do postanowień TSUE i ocenił, że Trybunał działał poza przyznanymi Unii Europejskiej kompetencjami oraz, że rumuńska konstytucja pozostaje najwyższym prawem do stosowania przez rumuńskie sądy.

Kolejny kraj uderza w TSUE. „Sędziowie przewracają porządki prawne państw”

Francuski rząd wezwał Radę Stanu (naczelny sąd administracyjny), by weszła w konflikt z TSUE. Prof. nauk prawnych i była europosłanka Genowefa...

zobacz więcej

Wiceminister Sebastian Kaleta zwrócił teraz uwagę, że na przestrzeni ostatnich lat, kilka europejskich państw kwestionowało pogląd unijnego Trybunału, który kolejnymi orzeczeniami „próbuje w swoich orzeczeniach wywieść swój absolutny prymat w ramach systemu UE”.

„Tylko na przestrzeni ostatnich 2 lat taki pogląd TSUE zakwestionowały niemiecki TK, rumuński TK, hiszpański Sąd Najwyższy oraz francuska Rada Stanu” – zaznacza.

Zobacz także ->  Wiceminister o wyroku TSUE: Niemcy nie mają moralnego prawa orzekać ws. niemieckich zbrodni

Podkreśla, że „spór ustrojowy o przyszłość UE został przeniesiony z pola politycznego na pole sądowe”.

Zdaniem Kalety, znajdujemy się więc „w historycznym momencie, od którego zależy czy Unia Europejska stanie się pełnoprawnym państwem i to bez zmiany traktatów, a poprzez precedensy TSUE poparte szantażem finansowym”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej