SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Bezpłatne urlopy za odmowę testu na koronawirusa

Testy na COVID-19 w Chinach (fot. Chen Jimin/China News Service via Getty Images)
Testy na COVID-19 w Chinach (fot. Chen Jimin/China News Service via Getty Images)

Shenzhen w południowo-wschodnich Chinach w walce z pandemią koronawirusa wprowadza radykalne restrykcje. Firmy z tego miasta mogą wysyłać pracowników na bezpłatne urlopy, jeśli ci nie zgodzą się na testy na obecność koronawirusa. W Shenzhen w ostatnich dniach wykryto lokalne przypadki zakażenia koronawirusem, w tym budzącą niepokój epidemiologów odmianą delta.

Nigeryjska odmiana koronawirusa dotarła do Chin

Władze ChRL zgłosiły pierwsze w kraju przypadki infekcji nowym wariantem koronawirusa B.1.525, wykrytym po raz pierwszy w Nigerii i uznawanym za...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Władze Shenzhen po wykryciu w ostatnim czasie lokalnych przypadków zakażenia koronawirusem zaostrzyły restrykcje epidemiczne. Zgodnie z nowymi regulacjami firmy w Shenzhen nie będą musiały płacić wynagrodzenia pracownikom przebywającym na kwarantannie, o ile udowodnione im zostanie naruszenie zasad epidemicznych.

Pracodawca będzie też mógł wysłać pracownika na urlop bezpłatny, jeśli ten nie zgodzi się na wykonanie testu na obecność koronawirusa. Odmowa wykonania testu ma skutkować zakazem przychodzenia do pracy i samoizolacją.

W Chinach na terenach, gdzie stwierdzane są lokalne przypadki zakażeń koronawirusem, duże zakłady pracy nakazują swoim pracownikom wykonywanie testów na COVID-19 nawet co kilka dni. Chińskie miasta, w których stwierdzano ogniska zakażeń, przeprowadzały nawet kilkukrotnie testy wszystkich mieszkańców.

Zobacz także: Przywódcy grupy G7 omawiali różne hipotezy wybuchu pandemii koronawirusa


W prowincji Guangdong, gdzie znajduje się Shenzhen, od początku pandemii koronawirusa – według danych oficjalnych – stwierdzono 2 tysiące 699 przypadków COVID-19. W Guangdong mieszka ponad 126 milionów osób.

źródło:
Zobacz więcej