SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Ratowali ludzi w zoo. Do kin wchodzi film o polskich bohaterach

Schronienie w warszawskim zoo znalazło około 300 osób, głównie Żydów (fot. YouTube/Fathom Events)
Schronienie w warszawskim zoo znalazło około 300 osób, głównie Żydów (fot. YouTube/Fathom Events)

Na ekrany amerykańskich kin wchodzi od wtorku dokument „Of Animals and Men” (O zwierzętach i ludziach), opowiadający o rodzinie Jana i Antoniny Żabińskich, ukrywających Żydów w trakcie okupacji w warszawskim zoo. Projekcje zaplanowano w ok. 500 kinach.

Orły 2021. Aż siedem statuetek dla jednego filmu

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego uhonorowano Polską Nagrodą Filmową Orły 2021 w kategorii najlepszy film. Za najlepszą...

zobacz więcej

W Stanach Zjednoczonych pokazuje się stosunkowo niewiele filmów nie angielskojęzycznych. Jeśli już, to trafiają one zazwyczaj do wyselekcjonowanych placówek w dużych ośrodkach, przypominających polskie kina studyjne. W tym kontekście szerokie rozpowszechnienie dokumentu Łukasza Czajka o tajnej misji dyrektora zoo Żabińskiego i jego rodzinie jest ewenementem.

„Of Animals and Men” wyprodukowała TVP SA przy wsparciu resortu kultury oraz samorządów Mazowsza i m.st. Warszawy.

Zobacz także: „Arka w potopie niemieckiego zła”. Uhonorowano Jana i Antoninę Żabińskich 

„W czasie wojny najbardziej zagrożonym gatunkiem był człowiek. Pod nosem nazistów schronienie w warszawskim zoo w czasie II wojny światowej znalazło około 300 osób, głównie Żydów. »Of Animals and Men« opowiada niesamowitą historię o tym, jak rodzina Żabińskich, warszawskich nadzorców (zoo), pomagała ratować i ukrywać Żydów w tych okropnych czasach. Zawiera wyjątkową prezentację w warszawskim zoo” – reklamują film amerykańscy dystrybutorzy.

Of Animals and Men (O zwierzętach i ludziach) – trailer EN 30 s from TVP Sales on Vimeo.


teraz odtwarzane
„O zwierzętach i ludziach” trailer

Polska pisarka i tłumaczka odznaczona przez króla Szwecji

Polska pisarka i tłumaczka, a także dziennikarka, Barbara Gawryluk została odznaczona przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa Orderem Gwiazdy...

zobacz więcej

W Nowym Jorku film zrealizowany w oparciu o archiwalia i wspomnienia żyjących świadków wydarzeń obejrzy nie tylko ekskluzywna widownia na Manhattanie. Projekcje zapowiedziały także m.in. kina w dzielnicach Brooklyn oraz Queens.

„Film opowiada o bardzo prominentnej rodzinie, która wykorzystała w pewnym sensie uprzywilejowaną pozycję, wyjątkowe, odosobnione miejsce, zaaranżowane tak, by m.in. w ich willi dało się ukrywać żydowskie rodziny. Dzięki temu zostało uratowanych wiele istnień ludzkich” – zauważył konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Przypomniał, że był w tym domu i wie, że można go odwiedzać. Zwrócił uwagę na piwnicę urządzoną specjalnie, aby ulokować tam ukrywanych Żydów. Było tam miejsce nie tylko do wypoczynku, ale do nauki, żeby żydowskie dzieci, mimo trudnych okoliczności, mogły kontynuować edukację.

Of Animals and Men (O zwierzętach i ludziach) – trailer EN 20 s from TVP Sales on Vimeo.


Obrazy Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej otwarto wystawę dzieł malarskich Zdzisława Beksińskiego. Pokazano 27 obrazów, które pochodzą ze zbiorów...

zobacz więcej

„Nad piwnicą do dzisiaj stoi fortepian. Rodzina Żabińskich dawała małe recitale. Na fortepianie grano, kiedy zbliżał się patrol niemiecki, by zagłuszyć ewentualne szmery dochodzące z piwnicy. Pokazuje to wszystko z jaką wielką troską i rozmysłem Żabińscy zaaranżowali ukrywanie Żydów, którzy zyskiwali szansę na przeżycie i dzięki podrobionym dokumentem mogli w wielu przypadkach opuszczać Warszawę” – mówił Kubicki.

Dodał, że takie historie są potrzebne, zwłaszcza kiedy są wyprodukowane z dużym rozmachem.

„Działają na wyobraźnię i ogląda się jej jak film fabularny. Cieszę się, że Amerykanie, którzy przyjdą do kina, będą mogli zobaczyć film, który nie jest fikcją, lecz traktuje o prawdziwym bohaterstwie prawdziwych ludzi” – podkreślił.

Of Animals and Men trailer from Moving Story Entertainment on Vimeo.


TVP podała, że film zawiera m.in. zarejestrowane rozmowy z ostatnimi żyjącymi świadkami zdarzeń – Moshe Tiroshem, ocalałym dzięki ukryciu w zoo i Krzysztofem Prochaską, którego matka ukrywała się u Żabińskich. Wykorzystuje też relację Teresy Żabińskiej, córki Jana i Antoniny.

źródło:

Zobacz więcej