SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Turcja. Prokuratura oskarża kurdyjską partię. „Atak na HDP”

Władze w Ankarze zwalczają kurdyjską opozycję (fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN)
Władze w Ankarze zwalczają kurdyjską opozycję (fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN)

Turecki Trybunał Konstytucyjny przyjął akt oskarżenia wobec prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP), której działalności chce zakazać główny prokurator Turcji Bekir Sahin. Ugrupowanie to jest oskarżane o „powiązania z separatystyczną organizacją” , poinformowały tureckie media.

Spotkanie Biden-Erdogan. „Poprawa relacji jest możliwa”

Prezydent USA Joe Biden oświadczył po spotkaniu z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, że wierzy w osiągnięcie postępów w relacjach z...

zobacz więcej

Prokurator oskarża HDP o powiązania z separatystyczną organizacją Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), która przez Ankarę uważana jest za organizację terrorystyczną. Mająca 55 posłów w liczącym 600 miejsc tureckim parlamencie HDP zaprzecza jednak, by miała jakiekolwiek powiązania z PKK i uważa, że rząd wykorzystuje sądy do celów politycznych.

– Celem tej akcji jest naród kurdyjski i jego wolność – powiedział jeden z współprzewodniczących HDP Mithat Sancar. – Ma także na celu zniszczenie nadziei na demokrację w Turcji, zdławienie tęsknoty za wolnością i całkowite pogrzebanie marzeń o pokoju – ocenił.

Rozprawa z opozycją


„Atak na HDP i prawo milionów ludzi, którzy głosowali na tę partię, trwa” – napisała na Twitterze Emma Sinclair-Webb z Human Rights Watch.

Trybunał Konstytucyjny odesłał poprzedni akt oskarżenia do prokuratury w marcu tego roku z powodu uchybień proceduralnych. Obecny akt oskarżenia został ponownie złożony na początku tego miesiąca.

Próba delegalizacji HDP to zwieńczenie długoletnich zabiegów Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i zbliżonych do niej kręgów prawicy, mających na celu zniszczenie prokurdyjskiej formacji, która stała się trzecią siłą w parlamencie. HDP po raz pierwszy wystartowała w wyborach w 2014 roku, z programem lewicowym i popierającym mniejszości etniczne. W wyborach w 2018 roku zdobyła 11,7 proc. głosów.

W lutym w środowisku prokurdyjskim w Turcji zatrzymano 718 osób, w tym lokalnych liderów HDP. Większości zatrzymań dokonano na zamieszkanym głównie przez ludność kurdyjską południowym wschodzie kraju, gdzie HDP zdobyła stanowiska 65 burmistrzów w wyborach samorządowych w 2019 roku.

źródło:

Zobacz więcej