RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tropikalne upały także we wtorek. Gdzie najgoręcej? [PROGNOZA]

Czeka nas kolejny gorący dzień (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Czeka nas kolejny gorący dzień (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

We wtorek – pierwszy dzień kalendarzowego lata – czeka nas kontynuacja tropikalnej pogody. Termometry pokażą od 25 stopni Celsjusza w Zielonej Górze, przez 30-31 st. na wschodzie, do 32 st. w centrum kraju. Chłodniej będzie jedynie nad samym morzem. IMGW przewiduje również występowanie burz.

Burze nad Polską. Strażacy zanotowali setki interwencji

Do godziny 21 w poniedziałek odnotowano 480 interwencji związanych z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych – poinformował rzecznik prasowy PSP...

zobacz więcej

Nad Europą dominują niże oraz związane z nimi fronty atmosferyczne, jedynie zachodnie oraz wschodnie krańce kontynentu znajdują się pod wpływem wyżów. Polska jest w zasięgu niżów z ośrodkami nad Skandynawią i Niemcami. Z zachodu ku centrum kraju powoli przemieszcza się strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Za frontem napływać zacznie nieco chłodniejsza masa powietrza polarnego morskiego, natomiast przed frontem nadal zalegać będzie gorące i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na zachód od linii: Olsztyn – Toruń – Kalisz – Opole temperatura wyniesie poniżej 30 st., zaś na wschód – powyżej 30 st. C.

Możliwe burze


We wtorek we wschodniej części kraju spodziewane są burze. W czasie burz wiatr będzie wzrastał do 90 km/godz.; poza tymi miejscami będzie na ogół słaby.

W Warszawie zachmurzenie początkowo małe, potem wzrastające do umiarkowanego i okresami dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz z gradem. Prognozowana suma opadów podczas burz do 40 mm, lokalnie 50 mm. Temperatura maksymalna około 32 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy, pod wieczór z kierunków zmieniających się. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h, lokalnie 90 km/godz.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 996 hPa i będzie rosnąć.

Na zachodzie kraju zdecydowanie chłodniej będzie już w środę, tam na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 17 st. C do 25 st. C. Gorąco będzie jeszcze we wschodniej połowie kraju, temperatura maksymalna od 29 do 32 st. C.

W całym kraju przelotnie padał będzie deszcz, a we wschodniej połowie kraju prognozowane są burze z opadami deszczu do 20 mm, gradem oraz porywami wiatru do 70 km/godz. Z północy i zachodu wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr, jedynie na wschodzie będzie on jeszcze południowy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej