SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Sankcje na reżim Łukaszenki. Cichanouska: Jestem wdzięczna

Swiatłana Cichanouska musiała wyjechać z Białorusi (fot. PAP/EPA/JOHANNA GERON / POOL)
Swiatłana Cichanouska musiała wyjechać z Białorusi (fot. PAP/EPA/JOHANNA GERON / POOL)

Mieszkająca na uchodźstwie przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska wyraziła zadowolenie w rozmowie z AFP z powodu skoordynowanych, „bezprecedensowych” i „bardzo mocnych” sankcji na reżim prezydenta Alaksandra Łukaszenki.

Borrell: Będą sankcje na białoruskie sektory powiązane z eksportem

– Sankcje gospodarcze zostaną nałożone na te sektory gospodarki Białorusi, które są powiązane bezpośrednio z eksportem. To presja na władze w...

zobacz więcej

Podziękowała Unii Europejskiej, Stanom Zjednoczonym, Wielkiej Brytanii i Kanadzie za jedność. – Jestem bardzo wdzięczna społeczności demokratycznej za zajęcie wspólnego stanowiska. Sankcje są silniejsze, gdy są skoordynowane – podkreśliła.

Swiatłana Cichanouska powiedziała, że jest „naprawdę szczęśliwa”, że porwanie samolotu linii lotniczych Ryanair 23 maja i aresztowanie białoruskiego opozycjonisty Ramana Pratasiewicza umożliwiło wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie sankcji na reżim. – Nigdy nie było takiej jedności między Białorusinami a krajami demokratycznymi – zauważyła opozycjonistka w wywiadzie udzielonym AFP w Brukseli.

Jasny komunikat dla reżimu


– Sankcje zostały nałożone jednocześnie, tego samego dnia, i jest to jasny komunikat dla reżimu, że nadal pracujemy razem przeciwko łamaniu praw człowieka, przeciwko bezprawiu. To jest wspaniałe – zaznaczyła.

– Te sankcje są bezprecedensowe. Sankcje przeciwko rządowi i jego reżimowi były już wcześniej nakładane, ale tym razem lista jest bardzo potężna. Reżim musi zrozumieć, że nie ma innego wyjścia z tej sytuacji jak tylko (rozpisać) nowe wybory. Reżim będzie musiał usłyszeć to przesłanie – dodała aktywistka. Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada zdecydowały w poniedziałek o ukaraniu kilkudziesięciu urzędników i firm związanych z reżimem Alaksandra Łukaszenki. Na spotkaniu w Luksemburgu szefowie MSZ 27 państw UE zgodzili się również odciąć główne źródła dochodów reżimu. Decyzja ma być potwierdzona wkrótce po szczycie UE w Brukseli, który odbędzie się w czwartek i piątek – zapowiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE spotkali się w poniedziałek rano z Cichanouską, która przybyła do Luksemburga w niedzielę wieczorem. Poinformowali ją o swoich decyzjach, a ona dostarczyła im listę spółek państwowych, na które należy jej zdaniem nałożyć sankcje, jeśli konieczny będzie kolejny zestaw sankcji – sprecyzował Borrell.

źródło:

Zobacz więcej