RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Burze nad Polską. Strażacy zanotowali setki interwencji

Główne działania strażaków polegały na udrażnianiu szlaków komunikacyjnych z wiatrołomów (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Główne działania strażaków polegały na udrażnianiu szlaków komunikacyjnych z wiatrołomów (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Do godziny 21 w poniedziałek odnotowano 480 interwencji związanych z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych – poinformował rzecznik prasowy PSP mł. bryg. Krzysztof Batorski.

Uderzą niszczące burze z ulewami. Wiadomo, kiedy skończy się fala upałów

W tym tygodniu możemy spodziewać się więcej deszczu oraz silnych burz, nawet z gradem i silnym wiatrem. Przekonamy się o tym już w poniedziałek –...

zobacz więcej

Najwięcej interwencji było w województwie dolnośląskim – 118, zachodniopomorskim – 116, opolskim – 54 oraz lubuskim – 52. – Główne działania polegały na udrażnianiu szlaków komunikacyjnych z wiatrołomów oraz wypompowywaniu wody z piwnic budynków – wyjaśnił strażak.

Burze w zachodniej Polsce Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadał już wcześniej. – Po południu – głównie na zachodzie – wystąpią burze, podczas których mogą wystąpić intensywne opady deszczu – wskazywał rzecznik i synoptyk IMGW-PIB Grzegorz Walijewski.

Burze i intensywne opady deszczu


Burze, które będą się tworzyły, będą groźne, będzie im towarzyszył intensywny opad deszczu do 40 mm, a punktowo nawet 50 mm. To ponad miesięczna norma opadu dla zachodnich województw – dodał rzecznik.

Jak wyjaśnił, burze będą się przemieszczały na wschód i początkowo wystąpią w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim, a w kolejnych godzinach – w pomorskim, kujawsko-pomorskim aż po Opolszczyznę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej