SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Afera szpiegowska w Niemczech. Rosyjski student aresztowany

Policja przeszukała miejsce pracy oraz dom mężczyzny (fot. PAP/EPA/Philipp Guelland / POOL)
Policja przeszukała miejsce pracy oraz dom mężczyzny (fot. PAP/EPA/Philipp Guelland / POOL)

Niemiecka policja aresztowała asystenta naukowego jednego z uniwersytetów. Rosjanin został oskarżony o szpiegostwo – podała agencja AFP.

Rosyjskie cyberataki na Polskę. Zajmie się nimi najważniejszy organ decyzyjny NATO

– Na środę w Brukseli zaplanowano posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej, na którym omówiona zostanie kwestia cyberataków w Polsce – przekazało...

zobacz więcej

Zatrzymany w piątek mężczyzna to Ilnur N. Niemieccy prokuratorzy poinformowali w poniedziałek, że mężczyzna miał przekazywać informacje rosyjskiemu wywiadowi. Policja przeszukała miejsce pracy oraz dom mężczyzny.

Z informacji przekazanych przez śledczych wynika, że Ilnur N. pracował jako asystent naukowy w katedrze nauk ścisłych i technologii na jednym z niemieckich uniwersytetów. Nie zdradzono o którą placówkę chodzi.

Informacje za pieniądze


Mężczyzna został oskarżony o co najmniej trzykrotne spotkanie z przedstawicielami rosyjskich służb wywiadowczych. Spotkania miały mieć miejsce pomiędzy październikiem 2020 a czerwcem 2021 roku. W dwóch z trzech wskazanych spotkań Rosjanin miał przekazać agentowi wywiadu informacje pochodzące z uniwersytetu, na którym pracował.

W zamian miał otrzymać gratyfikację pieniężną. Śledczy nie podali, o jaką kwotę chodzi.

Oskarżony przebywa teraz w areszcie.

Wielu rosyjskich dyplomatów oskarżonych o szpiegostwo zostało w ostatnich miesiącach wydalonych z Włoch, Bułgarii, Holandii, Austrii, Francji i Czech.

źródło:
Zobacz więcej