SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Dzielni Finowie nie dali rady Belgom, ale wciąż mają szansę na awans [SKRÓT]

Belgia pokonała w Petersburgu Finlandię 2:0 (0:0) i z kompletem punktów wychodzi z grupy B mistrzostw Europy. Finowie zajęli trzecie w tabeli miejsce i muszą czekać na rezultaty w innych grupach.

Przebudzenie Duńczyków. Wyrzucili Rosję z Euro 2020 i grają dalej [SKRÓT]

Skrót meczu 3. kolejki grupy B: Rosja – Dania.

Finów i Belgów na papierze dzieliła przepaść. Pierwsi mieli być chłopcem do bicia, drudzy to jedni z głównych faworytów do mistrzostwa Europy. Jednak ekipa Markku Kanervy potrafiła się przeciwstawić wyżej notowanemu rywalowi.

Przez 75 minut utrzymywał się bezbramkowy remis, a to – przy zwycięstwie Danii nad Rosją (4:1) w równolegle rozgrywanym meczu – dawało Finom awans z drugiego miejsca.

Finlandię długo w grze utrzymywał Lukas Hradecky i... VAR. To właśnie po wideoweryfikacji sędzia nie zaliczył gola, którego w 65. minucie strzelił Romelu Lukaku. Ostatecznie Belgowie i tak dopięli swego – w ostatnim kwadransie padły dwa gole.

Jak padły bramki?

0:1 (74') Thomas Vermaelen uderzył głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, piłka odbiła się od słupka, trafiła w zaskoczonego Lukasa Hradecky'ego i wpadła do siatki.

0:2 (81') Kevin De Bruyne w tempo podał do Romelu Lukaku, który ze stoickim spokojem wykorzystał sytuację sam na sam i zdobył swoją trzecią bramkę na Euro 2020.

Sytuacja w grupie:

• Dzięki porażce Finlandii z Belgią (0:2), Duńczycy zajmują drugie miejsce i są pewni gry w 1/8 finału.

• Rosjanie odpadają z mistrzostw Europy.

• Finowie są na trzecim miejscu z trzema punktami i muszą czekać na pozostałe rozstrzygnięcia (utworzona zostanie tabela zespołów z trzecich miejsc – do 1/8 finału awansują cztery z sześciu zespołów).

• Belgowie z kompletem punktów wygrywają grupę B.