SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Amerykańskie 500 Plus? To element Planu ratunkowego po pandemii

„Ulgę podatkową” na dzieci otrzymają też rodziny niepłacące podatku (fot. Joe Sohm/Visions of America/UIG/Getty Images)
„Ulgę podatkową” na dzieci otrzymają też rodziny niepłacące podatku (fot. Joe Sohm/Visions of America/UIG/Getty Images)

3,6 tys. dolarów rocznie na każde dziecko do 6. roku życia i 3 tys. na starsze dzieci – to świadczenie, jakie mają otrzymać amerykańskie rodziny w ramach tamtejszego Planu ratunkowego – pakietu rozwiązań o wartości blisko 2 bln dolarów, które mają pomóc rozruszać gospodarkę po pandemii. Świadczenie nazwano „ulgą podatkową”, ale będą do niego uprawnieni również rodzice, którzy nie płacą podatków i nie mogą sobie odliczyć tych pieniędzy.

– Zasadniczo rodziny które najbardziej potrzebują pomocy, nie rozliczają podatków, za mało zarabiają – tłumaczył prezydent USA Joe Biden prezentując zasady działania zasiłku. Jak wyjaśnił, o ile podatnikom korzystającym z zasiłku w formie zwykłej ulgi, będzie on wypłacany automatycznie, o tyle pozostałe osoby powinny się zarejestrować na specjalnie przygotowanej do tego stronie internetowej.

– Dzięki sile amerykańskiego Planu Ratunkowego możemy zapewnić wszystkim pracującym rodzinom wsparcie, by mogły wychowywać dzieci w godności, na jaką zasługują – mówił prezydent USA apelując do obywateli o wsparcie jego wysiłków na rzecz przedłużenia funkcjonowania tego rozwiązania na kolejne lata. Krytycy świadczenia wychowawczego „Rodzina 500 Plus” wprowadzonego w Polsce w 2016 r. proponowali m.in. zamianę go na ulgę podatkową, by „nie zniechęcać do pracy”, co w efekcie pozbawiłoby wsparcia najbardziej potrzebujących.

Przeczytaj także: „To plan dogonienia średniej europejskiej”. Jarosław Kaczyński prezentuje „Polski Ład”

źródło:
Zobacz więcej