RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dokument o rodzinie Żabińskich, która ratowała Żydów, wchodzi do kin w USA

Rodzina Żabińskich w czasie wojny uratowała kilkuset Polaków i Żydów (fot. TVP)
Rodzina Żabińskich w czasie wojny uratowała kilkuset Polaków i Żydów (fot. TVP)

Film dokumentalny o rodzinie Żabińskich ratujących Żydów w czasie okupacji od wtorku będzie pokazywany w kinach w Stanach Zjednoczonych. Koprodukowany przez Telewizję Polską film „O zwierzętach i ludziach” w reżyserii Łukasza Czajki opowiada niezwykłą historię polskiego małżeństwa, które podczas okupacji ocaliło przed śmiercią setki Polaków i Żydów.

Amerykańska premiera filmu o małżeństwie Żabińskich, którzy ukrywali Żydów w warszawskim zoo [WIDEO]

Na 22 czerwca zapowiedziano amerykańską premierę filmu „O zwierzętach i ludziach”, wyprodukowanego przez TVP SA przy wsparciu resortu kultury oraz...

zobacz więcej

Jan Żabiński, twórca i wieloletni dyrektor warszawskiego zoo, wraz z żoną Antoniną w czasie wojny, w swoim prywatnym domu na terenie opustoszałego zoo i na zapleczu wybiegów dla zwierząt dali schronienie około 300 ukrywającym się ludziom.

Łukasz Czajka podkreśla, że dotarcie z filmem o rodzinie Żabińskich do widzów w Stanach Zjednoczonych to dla niego ogromna satysfakcja. – Jest to dla mnie niesamowita niespodzianka, kiedy kilka lat temu zaczynałem pracę nad filmem wiedziałem, że historia państwa Żabińskich jest gotowym scenariuszem filmowym. To historia ludzi, którzy poświęcili się ryzykując własnym życiem, po to żeby ratować innych ludzi – jednak nie spodziewałem się, że trafi do kin w całych Stanach Zjednoczonych – powiedział.

W filmie wykorzystano zarejestrowane rozmowy z ostatnimi żyjącymi świadkami zdarzeń, między innymi Moshe Tiroshem, ocalałym dzięki kryjówce w zoo, a także nigdy wcześniej niepublikowane filmy archiwalne, pokazujące rodzinę państwa Żabińskich, ich willę oraz zoo.

„Arka w potopie niemieckiego zła”. Uhonorowano Jana i Antoninę Żabińskich

Na ścianie budynku „Willi pod zwariowaną Gwiazdą” w stołecznym ZOO odsłonięto tablicę upamiętniającą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, państwa...

zobacz więcej

Film „O zwierzętach i ludziach” będzie pokazywany w ponad 760 kinach Stanów Zjednoczonych w USA. Pokazy będą się odbywały od 22 czerwca. Film został wyprodukowany przez TVP SA przy wsparciu resortu kultury oraz samorządów Mazowsza i m.st. Warszawy.

Za swoje działania rodzina Żabińskich została uznana przez Jad Waszem – Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu za „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. Jad Waszem to instytucja, która zajmuje się dokumentowaniem historii narodu żydowskiego podczas Zagłady oraz upamiętnianiem ofiar z tego czasu. Instytut ten powstał 19 sierpnia 1953 r. w Jerozolimie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej