RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyróżnieni odebrali Polskie Nagrody Filmowe Orły 2021. Kto zdobył trofeum?

Do tegorocznego konkursu zakwalifikowało się łącznie ponad 130 tytułów (fot. PAP/Marcin Obara)
Do tegorocznego konkursu zakwalifikowało się łącznie ponad 130 tytułów (fot. PAP/Marcin Obara)

Kinga Preis i Jan Frycz otrzymali w poniedziałek Polskie Nagrody Filmowe Orły 2021 za najlepsze role drugoplanowe w – kolejno – „Jak najdalej stąd” i „25 latach niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. Statuetką w kategorii odkrycie roku uhonorowano Jana Holoubka, reżysera „25 lat niewinności…”.

Premiera filmu o kapelanie Szarych Szeregów [WIDEO]

W jednym z najstarszych włoskich kin, Cinema Farnese, odbyła się premiera filmu fabularnego w reżyserii Roberta Glińskiego, opowiadającego o losach...

zobacz więcej

Kinga Preis została doceniona za rolę matki zbuntowanej nastolatki i niepełnosprawnego chłopca w „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego.

Natomiast Jan Frycz odebrał nagrodę za kreację w „25 latach niewinności. Sprawie Tomka Komendy”. To opowieść o młodym mężczyźnie niesłusznie skazanym na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Frycz zagrał w nim więźnia „Starego”, który dzieli celę z głównym bohaterem.

Statuetkę w kategorii odkrycie roku przyznano reżyserowi „25 lat niewinności…” Janowi Holoubkowi. Mariusz Wilczyński został laureatem za scenariusz do filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta:. Najlepszym dokumentem okazał się „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuskego. Wcześniej statuetkę w kategorii najlepszy dźwięk otrzymał Franciszek Kozłowski za „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

Nagroda publiczności powędrowała do „Sali samobójców. Hejtera” Jana Komasy, a Orzeł za najlepszą scenografię – do Christophera Demuri i Lecha Majewskiego („Dolina Bogów”). W tym roku najwięcej, 15 szans na nagrody ma film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” Jana Holoubka, który został nominowany w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, główna rola męska (Piotr Trojan), główna rola kobieca (Agata Kulesza), drugoplanowa rola kobieca (Magdalena Różczka), drugoplanowa rola męska (Jan Frycz i Andrzej Konopka), scenariusz (Andrzej Gołda), a także zdjęcia, scenografia, kostiumy, charakteryzacja, dźwięk, montaż i odkrycie roku (Jan Holoubek).

O 12 Orłów – m.in. w kategoriach najlepszy film, reżyseria, scenariusz (Mateusz Pacewicz) i główna rola męska (Maciej Musiałowski) – ubiega się „Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy. O tyle samo statuetek walczy „Szarlatan” Agnieszki Holland, nominowany m.in. w kategoriach najlepszy film, reżyseria, główna rola męska (Ivan Trojan), scenariusz (Marek Epstein), zdjęcia, montaż i muzyka. Również 12 nagród – m.in. za najlepszy film, reżyserię, główną rolę kobiecą (Zofia Stafiej) i główną rolę męską (Arkadiusz Jakubik) – może przypaść twórcom „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego.

Kto jeszcze ma szansę?


Orzeł za najlepszą reżyserię może powędrować również do Mariusza Wilczyńskiego za animację „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Statuetkę za najlepszą główną rolę kobiecą może odebrać także Maja Ostaszewska („Śniegu już nigdy nie będzie”), Zofia Domalik („Wszystko dla mojej matki”) lub Agata Kulesza za rolę w „Śniegu już nigdy nie będzie”. Nagrodą za najlepszą główną rolę męską może zostać doceniony Andrzej Seweryn („Zieja”).

Rozdano Orły. „Boże Ciało” rekordzistą

„Boże Ciało” Jana Komasy zostało w poniedziałek nagrodzone Polską Nagrodą Filmową Orły 2020 w kategorii najlepszy film. Twórcy filmu odebrali także...

zobacz więcej

Podczas gali poznamy także laureata Orła za najlepszy film europejski. Może nim zostać: „Zdrajca” Marco Bellocchio, „Judy” Ruperta Goolda, „Nędznicy” Ladja Ly, „Emma” Autumn de Wilde lub „Daleko od Reykjaviku” Grímura Hákonarsona. Z kolei w kategorii najlepszy film dokumentalny nagrodę może otrzymać „Guczo. Notatki z życia” Marii Zmarz-Koczanowicz, „Lekcja miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei, „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej, „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuskego lub „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego.

Przyznawane są w 19 kategoriach


Polskie Nagrody Filmowe Orły, nazywane „polskimi Oscarami”, są dorocznymi nagrodami Polskiej Akademii Filmowej, organizowanymi od 1999 r. przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej. Przyznawane są w 19 kategoriach. Do tegorocznego konkursu zakwalifikowało się łącznie ponad 130 tytułów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej