RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Portugalscy policjanci przypuścili szturm na parlament. Mają swoje żądania

Policjanci protestujący przed parlamentem w Lizbonie (fot. PAP/EPA/JOSE SENA GOULAO)
Policjanci protestujący przed parlamentem w Lizbonie (fot. PAP/EPA/JOSE SENA GOULAO)

Ponad pół tysiąca portugalskich policjantów wzięło udział demonstracji pod parlamentem w Lizbonie, żądając podwyżek. Część manifestantów próbowała wedrzeć się do środka i wdała się w szarpaninę z funkcjonariuszami broniącymi dostępu do gmachu.

Trener Portugalii: Jeśli spotkamy się z Niemcami w finale, to my wygramy

Fernando Santos nie krył rozgoryczenia po dotkliwej porażce 2:4 w Monachium z Niemcami. Mimo to selekcjoner portugalskiej reprezentacji nie traci...

zobacz więcej

Biorący udział w manifestacji policjanci zgromadzili się w kilku miejscach Lizbony, m.in. pod budynkiem parlamentu oraz siedzibą ministerstwa spraw wewnętrznych.

Pod siedzibą Zgromadzenia Republiki doszło do szarpaniny między grupą 100-200 policjantów związanych z radykalnym Ruchem Zero („Movimento Zero”) a funkcjonariuszami broniącymi dostępu do budynku.

Policjanci protestują w Portugalii


„Chcemy podwyżek!”, „Walczymy w waszym imieniu!” – skandowali manifestanci do policjantów, którzy utworzyli przed parlamentem kordon.

Głównym postulatem manifestantów jest kilkuprocentowa podwyżka oraz utworzenie dodatkowego świadczenia w związku z ponoszonym przez funkcjonariuszy ryzykiem. Ten ostatni przywilej obiecał im w przeszłości rząd Antonia Costy.

Ruch Zero zawiązał się wśród pracowników portugalskiej policji spontaniczne za pośrednictwem mediów społecznościowych. Poza liderem Correią Gomesem pozostali członkowie tej nieformalnej organizacji są anonimowi. Jednym z ich głównych żądań jest zwiększenie uprawnień funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa w niebezpiecznych dzielnicach miast, zamieszkanych zazwyczaj przez członków mniejszości etnicznych.

Zobacz także: Tysiące Brytyjczyków przerwało urlopy i wyjeżdża z Portugalii

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej