RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nowe możliwości dla tysięcy nowych polskich firm”. Premier o Polskim Ładzie i Via Carpatii

Od takich dróg zaczyna się przyciąganie nowych inwestycji; Via Carpatia jest po to, żeby tworzyć nowe miejsca pracy – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na placu budowy drogi ekspresowej S19 Via Carpatia, czyli głównej trasy na linii północ-południe. Mówił też o Polskim Ładzie podkreślając, że nowy program PiS ma przyciągać kapitał z zewnątrz, a uszczelniony system podatkowy angażować wielkie środki budżetowe na innowacje.

Kolejna kompromitacja Szymona Hołowni. Tym razem ws. Via Carpatia

Budowa trasy Via Carpatia to główny priorytet w rządowym programie inwestycji drogowych. Szymon Hołownia zarzuca rządowi kłamstwo ws. tej...

zobacz więcej

– Ta jedna droga będzie powodowała, że pojawią się tu nowe możliwości, będzie prowadzić do dziesiątków tysięcy nowych polskich firm – mówił Morawiecki w Niedrzwicy Dużej (Lubelskie), gdzie, wraz z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, wizytował budowę nowej trasy.

Morawiecki: Via Carpatia – życiodajna droga


Premier przypomniał, że trasa ta będzie przebiegała przez pięć województw: podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie, i będzie miała w sumie ok. 700 km długości. Jego zdaniem właśnie od takich dróg zaczyna się przyciąganie nowych inwestycji, nowych inwestorów, a dla polskich rodzin będzie to oznaczało nowe miejsca pracy.

– Via Carpatia jest po to, żeby tworzyć nowe miejsca pracy na całej długości 700 km, od północnej granicy Polski do południowej – powiedział szef rządu. – Jedna droga, tysiące możliwości – dodał Mateusz Morawiecki. Według premiera S19, to „życiodajna droga”. Jak tłumaczył, setki nowych inwestycji wokół tej drogi oznacza, że w okolicy będzie można znaleźć nie tylko miejsce do życia, ale i nowe, wysokopłatne miejsca pracy. – To jest nasz model rozwoju gospodarczego, na który zdecydowanie stawiamy – powiedział Morawiecki. Część Via Carpatii biegnącej przez Lubelszczyznę to, jak przypomniał premier, 42-kilometrowa droga od Lublina do Kraśnika, która zostanie według niego otwarta do końca tego roku, „a być może trochę wcześniej”.

Minister infrastruktury: Koronawirus nie zatrzymał budowy dróg

Koronawirus nie zatrzymał budowy dróg – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Janowie Lubelskim, gdzie wizytował w sobotę budowę...

zobacz więcej

Jak dodał, dzięki S19 „Bałtowie szybko dotrą na Bałkany, a mieszkańcy Bałkanów spokojnie będą jeździć nad Bałtyk”.

„Polski Ład przyciąga kapitał z zewnątrz”


Wcześniej szef rządu gościł m.in. w firmie Stellarium w Lubartowie, gdzie podkreślał, że „inwestycje takie jak ta, rozwijane tu w procesie wsparcia samorządu, powiatów, gmin, mają służyć temu, aby przyciągnąć nowe miejsca pracy”.

W opinii Morawieckiego kapitału jest w Polsce coraz więcej. – Polski Ład przyciąga kapitał z zewnątrz. Polski Ład, przez uszczelniony system podatkowy, angażuje wielkie środki budżetowe na innowacje – mówił. Zdaniem premiera istotna jest jednak również organizacja całego procesu, czyli wiedza i kapitał w taki sposób skonstruowane, aby tworzyć nowe innowacje.

Zobacz także: Ile wyniosą inwestycje Polskiego Ładu? Morawiecki podał kwotę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej