RAPORT

Tusk kontra Tusk

Polska pisarka i tłumaczka odznaczona przez króla Szwecji

Barbara Gawryluk promuje szwedzką kulturę i literaturę (fot. Archiwum Radia Kraków)
Barbara Gawryluk promuje szwedzką kulturę i literaturę (fot. Archiwum Radia Kraków)

Polska pisarka i tłumaczka, a także dziennikarka, Barbara Gawryluk została odznaczona przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa Orderem Gwiazdy Polarnej. Jak poinformowała Ambasada Szwecji w Warszawie, Kapituła Królewska wyróżniła Gawryluk „za liczne zasługi na polu promowania i udostępniania szwedzkiej literatury i kultury w Polsce”.

Wybitny poeta i prozaik. 22 temu zmarł Zbigniew Herbert

22 lata temu, 28 lipca 1998 roku, zmarł Zbigniew Herbert, wybitny poeta i prozaik, autorytet moralny. Był twórcą między innymi cykli poetyckich...

zobacz więcej

Order Gwiazdy Polarnej do 1974 roku przyznawano obywatelom Szwecji i obcokrajowcom za zasługi w służbie państwu w dziedzinach: administracji, nauki, wynalazczości i szkolnictwa. Od 1 stycznia 1975 po wejściu w życie nowej konstytucji odznaczenie mogą otrzymywać jedynie członkowie szwedzkiego Dworu Królewskiego, obcokrajowcy i bezpaństwowcy za ich zasługi na rzecz Szwecji.

Gawryluk jest tłumaczką książek dla dzieci. Przełożyła z języka szwedzkiego na polski blisko 50 książek szwedzkich autorów literatury dziecięcej i młodzieżowej. Jako dziennikarka Radia Kraków od lat promuje szwedzką kulturę i literaturę, przybliżając słuchaczom sylwetki szwedzkich pisarzy oraz przedstawicieli kultury.

Zobacz także: Barbara Nowacka odznaczona Orderem Narodowym Zasługi Francji


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej