SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

„Kruche podstawy jedności opozycji”. Nowy sondaż do Sejmu

Zaskakujące wyniki nowego sondażu (fot. PAP/Paweł Supernak)
Zaskakujące wyniki nowego sondażu (fot. PAP/Paweł Supernak)

Spadki odnotowały wszystkie partie z podium – wynika z najnowszego sondażu pracowni Kantar. Jeśli wybory odbyłyby się teraz, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość, które z Solidarną Polską i Porozumieniem może liczyć na 30 proc. poparcia. W komentarzu do badania wskazano, że „rewelacje o powrocie Donalda Tuska na scenę polityczną” nie przyniosły jak dotąd zmian w wyborczych deklaracjach. „Nadal jedność działań opozycji jest zbudowana na bardzo kruchych podstawach” – dodano.

Najnowszy sondaż. Jedna partia z dużym spadkiem

Sondaż pokazuje, że o ile poparcie PiS i Koalicji Obywatelskiej zmieniło się w ostatnim czasie nieznacznie, partia byłego dziennikarza Szymona...

zobacz więcej

Z sondażu Kantar wynika, że w czerwcu wśród Polaków deklarujących gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu największe poparcie – 30 proc. uzyskało Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami: Solidarną Polską i Porozumieniem. To o 3 pkt proc. mniej niż w maju.

Sondaż do Sejmu. KO przed Hołownią


Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z 20-proc. poparciem (spadek o 1 pkt proc.), a trzecie miejsce należy do Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni, który może liczyć na 14-procentowe poparcie (spadek o 3 pkt proc.).

Lewica uzyskała 7 proc. poparcia (wzrost o 1 pkt proc.), a Konfederacja 6 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).

Poniżej progu wyborczego znalazłyby się: PSL-Koalicja Polska - 4 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) oraz ugrupowanie Kukiz'15 z 2-proc. poparciem (bez zmian). Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 17 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos – to o 4 punkty procentowe więcej niż w maju.

Kolejny sondaż o Tusku. Zaskakujące wyniki

Zdaniem ponad 36 proc. badanych ewentualny powrót Donalda Tuska do polskiej polityki nic nie pomoże opozycji w dążeniu do zwycięstwa w wyborach –...

zobacz więcej

W wyborach wzięłoby udział 68 proc. badanych Polaków. W porównaniu do wyników uzyskanych w maju deklaracje uczestnictwa w wyborach pozostają na niezmienionym poziomie.

Brak reakcji na „powrót Tuska”


W komentarzu do badania podkreślono, że sondaż „najprawdopodobniej” nie uchwycił jeszcze zapowiadanych zmian na scenie politycznej.

„Rewelacje o powrocie Donalda Tuska na scenę polityczną i przejęcie przez niego steru Platformy Obywatelskiej nie spowodowały znaczących zmian w deklaracjach poparcia wyborczego. A może jeszcze opinia publiczna nie zdążyła zareagować? Czy też nie będzie spodziewanej przez zwolenników Tuska reakcji?” – czytamy w komentarzu.

Zobacz także: Tusk nie wróci przez pieniądze? Europoseł ujawnia
teraz odtwarzane
Europoseł SLD o powrocie Tuska

Zwrócono też uwagę, że nie są znane także efekty przesunięć na prawicy.

Karnkowski: Senackie głosowanie z Tuskiem w tle

Jeszcze w czwartek kibice polskiej reprezentacji chętnie zamieniliby się z fanami Donalda Tuska. O ile bowiem nasi piłkarze profesjonalni zaliczyli...

zobacz więcej

„Póki co widać, że »zasobność« Zjednoczonej Prawicy maleje i można się zastanawiać, czy pojawiające się po stronie opozycji działania wspólne będą stanowić realne zagrożenie dla rządów Prawa i Sprawiedliwości” – zaznaczono.

Jak dodano, „nadal jedność działań opozycji jest zbudowana na bardzo kruchych podstawach”.

Rzeszów. „Przedwczesna radość” zgubna dla opozycji?


„A zwycięstwo w wyborach prezydenta Rzeszowa wspólnego kandydata opozycji nie świadczy o nadchodzącym »upadku« partii rządzącej. Jedność dała premię, ale reguły wyborów samorządowych i logika głosowania jest różna niż w przypadku wyborów parlamentarnych i o tym nie można zapominać. Wielokrotnie bywało, że radość opozycji była przedwczesna. Przed nami wakacje, wszyscy jakby zapomnieli o pandemii, cieszymy się powrotem do normalności. Z tego przywileju wakacyjnego niepamiętania o problemach nie powinni korzystać politycy, ale w rzeczywistości różnie to bywa. Szczególnie w tak upalne dni...” – wskazano w komentarzu do badania.

Czytaj więcej: Obóz Antypis w Rzeszowie. Jak zmienił się stan posiadania opozycji w tym mieście?

Sondaż wykonano między 11 a 16 czerwca techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na reprezentatywnej próbie 986 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Dla preferencji partyjnych próba wyniosła 676 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.

źródło:

Zobacz więcej