RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uderzą niszczące burze z ulewami. Wiadomo, kiedy skończy się fala upałów

Prognoza pogody i ostrzeżenia IMGW: czerwiec 2021 (fot. PAP/Darek Delmanowicz, Marcin Bielecki)
Prognoza pogody i ostrzeżenia IMGW: czerwiec 2021 (fot. PAP/Darek Delmanowicz, Marcin Bielecki)

W tym tygodniu możemy spodziewać się więcej deszczu oraz silnych burz, nawet z gradem i silnym wiatrem. Przekonamy się o tym już w poniedziałek – synoptyk i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski ostrzega, że punktowo może spaść nawet 50 litrów wody na jeden metr kwadratowy. Prognozy Instytutu wskazują też, kiedy mają skończyć się upały. Na horyzoncie widać ochłodzenie.

Zmiana pogody. IMGW ostrzega kilka województw: gwałtowne burze z gradem i ulewy

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla pięciu województw. Według prognoz synoptyków w regionach objętych alertami...

zobacz więcej

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej do Polski dociera powietrze z północnego zachodu. Ścierające się masy powietrza zwrotnikowego i polarno-morskiego będą sprzyjać powstawaniu niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, w tym burz, podczas których wystąpią obfite opady deszczu, a nawet grad. Burze będą się przemieszczać z zachodu na wschód.

Alerty IMGW: Burze, grad i ulewne opady deszczu


– Burze będą groźne, będzie im towarzyszył intensywny opad deszczu do 40 mm, a punktowo nawet 50 mm. To ponad miesięczna norma opadu dla zachodnich województw – mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Synoptyk dodaje, że burze będą się przemieszczały na wschód i początkowo wystąpią w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim, a w kolejnych godzinach w pomorskim, kujawsko-pomorskim aż po Opolszczyznę. Nadal będzie ciepło: Temperatury maksymalne po południu na zachodzie będą rzędu 27 st. C, natomiast w pozostałej części kraju na wschodzie od ok. 28 w Zamościu, 31 na Suwalszczyźnie, zaś 31-32 st. C w centrum kraju. Najcieplej będzie w Wielkopolsce – 33-34 st.C.

Tropikalne temperatury w nocy


Szczególnie w centrum kraju temperatura w nocy nie spadnie poniżej 20 st. C. – Przed nami kolejna tropikalna noc – powiedział Walijewski. W nocy z poniedziałku na wtorek burze z zachodu Polski przemieszczą się nieco na wschód obejmując swym zasięgiem m.in. Wielkopolskę, Opolszczyznę i Górny Śląsk. W ich trakcie opady deszczu do 30 mm i porywy wiatru do 70 km/h. Na pozostałym obszarze noc pogodna, nadal bardzo ciepła – tuż po wschodzie słońca na termometrach od 16 stopni C do 21 stopni.

Fala afrykańskich upałów. Do kiedy potrwa?


Wtorek, w pierwszy dzień kalendarzowego lata nadal upalne i burzowo, tym razem we wschodniej połowie kraju. Burzom w tej części kraju towarzyszyć będą deszcze do 30 mm, porywy wiatru do 70 km/h oraz opady gradu. Najchłodniej na Pomorzu, od 22 stopni C do 24, oraz na zachodzie, około 27 stopni, najcieplej na Podkarpaciu, do 32 stopni C.
teraz odtwarzane
Wakacje na horyzoncie. Jaka pogoda czeka nas latem 2021 roku?

Słaby i umiarkowany wiatr we wschodniej połowie kraju wiał będzie z kierunków południowych, w zachodniej z północnego zachodu.

Na zachodzie kraju zdecydowanie chłodniej już w środę – tam na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 17 do 25 stopni C. Gorąco jeszcze we wschodniej połowie kraju, temperatura maksymalna od 29 do 32 stopni Celsjusza.

Kolejny dzień upałów w Polsce. Gdzie będzie najcieplej? [PROGNOZA]

Przed nami kolejny dzień upałów. Temperatura będzie oscylować wokół 30 st. Wciąż obowiązują ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia...

zobacz więcej

Czwartek ponownie z przelotnym deszczem, a na wschodzie i południowym wschodzie również z burzami. Miejscami zjawiska towarzyszące burzom mogą być silniejsze, możliwy jest ulewny deszcz oraz porywisty wiatr. Temperatura maksymalna powyżej 30 stopni tylko na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, na pozostałym obszarze w najcieplejszym momencie dnia na termometrach od 16 do 18 stopni Celsjusza nad morzem i na zachodzie, do 29 na północnym zachodzie.

Prognoza pogody – nadchodzi ochłodzenie


W piątek burze na południowym wschodzie, na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane lub duże i miejscami przelotny deszcz. Najcieplej na wschodzie, od 25 do 27 stopni C, na pozostałym obszarze od 18 do 22 stopni. Słaby wiatr wiał będzie z północnego zachodu.

Weekend znacznie chłodniejszy od minionego, ze zmiennym zachmurzeniem i przelotnymi opadami deszczu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 18 do 25 stopni Celsjusza, nocami też chłodniej, od 9 do 17 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko w niedzielę na Pomorzu dość silny i porywisty, wiał będzie z zachodu i północnego-zachodu.

Zobacz także: Afrykański upał nad Polską. Prognoza długoterminowa na czerwiec i wakacje

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej