SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Fortuna za uśmiech Giocondy. Kopia „Mony Lisy” sprzedana

W licytacji wzięło udział 14 kolekcjonerów dzieł sztuki (fot. Christie's)
W licytacji wzięło udział 14 kolekcjonerów dzieł sztuki (fot. Christie's)

W paryskim domu aukcyjnym Christie's europejski kolekcjoner zakupił XVII-wieczną kopię obrazu Leonarda da Vinci „Mona Lisa” za 2,9 mln euro. To rekordowa cena za reprodukcję tego słynnego dzieła.

Kobieta odkryła, że w jej kuchni wisi obraz wart 6 milionów

Mieszkanka Compiègne w północnej Francji odkryła, że obraz wiszący w jej kuchni, to XIII–wieczny zabytek wart nawet 6 mln euro. Tablica okazała się...

zobacz więcej

Kopia była znana pod nazwą „Mona Lisa Hekkinga” od nazwiska jej posiadacza – antykwariusza, który kupił obraz w latach 50. XX wieku w przekonaniu, że nabywa oryginał.

– To szaleństwo; to absolutny rekord za reprodukcję „Mony Lisy” – skomentowała rzeczniczka domu aukcyjnego.

W międzynarodowej licytacji udział brało 14 uczestników, którzy w ciągu ostatniej godziny aukcji wywindowali cenę z 500 tys. do 2,4 mln euro, by zakończyć licytację finalną sumą 2,9 mln euro.

Oryginał „Mony Lisy” znajduje się w Luwrze i nie jest na sprzedaż. W 2017 r. w nowojorskim oddziale domu aukcyjnego Christie's sprzedano za 450 mln dolarów (blisko 380 mln euro) inny znany obraz włoskiego mistrza, „Zbawiciel świata”. To najdroższe dotąd dzieło sztuki sprzedane na aukcji na świecie.

źródło:

Zobacz więcej