SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Zmiany w niemieckim wojsku. Ukłon w stronę żydowskich żołnierzy Bundeswehry

Wiadomo, kto zostanie rabinem polowym wojska (fot. Shutterstock/M.Moira)
Wiadomo, kto zostanie rabinem polowym wojska (fot. Shutterstock/M.Moira)

Od dziś w niemieckiej Bundeswehrze obecny będzie żydowski rabin – informuje Deutsche Welle. Jak podano, ma to być odpowiedź na „działalność w armii prawicowych ekstremistów”.

Niemiecka armia ma poważny problem. Raport Bundeswehry nie pozostawia złudzeń

W ubiegłorocznym konflikcie z Azerbejdżanem, gdyby to Niemcy były przeciwnikiem, Bundeswehra nie miałaby żadnych szans – ocenia ppłk Michael Karl,...

zobacz więcej

Bundeswehra po wielu latach doczekała się żydowskiego duszpasterstwa wojskowego. Funkcję pierwszego rabina polowego będzie pełnił 42-letni Zsolt Balla.

Mężczyzna od dziewięciu lat jest członkiem zarządu Konferencji Ortodoksyjnych Rabinów w Niemczech, a od dwóch lat rabinem w Saksonii.

– Naszym celem jest doprowadzenie do tego, aby służba żydowskiego żołnierza w Bundeswehrze stała się czymś oczywistym – powiedział Balla.

Stacja podaje, że nie wiadomo, ilu żydowskich żołnierzy służy obecnie w Bundeswehrze. Przez długi czas istniała niepotwierdzona liczba 500 żydowskich żołnierzy, którą w 2020 r. zakwestionował dziennik „Die Tageszeitung”.

„Aktualnie Ministerstwo Obrony mówi o około 300 żydowskich żołnierzach Bundeswehry. Z politycznego punktu widzenia wydarzenie to pokazuje, że w obliczu około dziesięciokrotnie większej liczby muzułmańskich żołnierzy w Bundeswehrze, od dawna powinna istnieć oferta muzułmańskiego duszpasterstwa wojskowego” – czytamy.

źródło:
Zobacz więcej