SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Ile wyniosą inwestycje Polskiego Ładu? Morawiecki podał kwotę

– Prezentujemy program inwestycyjny Polskiego Ładu, który ma zredukować deficyty III RP. Inwestycje będą jego motorem napędowym i w ciągu trzech lat przekroczą 100 mld zł – powiedział Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Lubelszczyźnie.

Morawiecki: Strategia Demograficzna 2040 ma wzmocnić Polskę

Program demograficzny w ramach Polskiego Ładu ma wzmocnić Polskę; jeśli nie wzmocnimy wsparcia państwa dla rodzin, to za dekadę lub dwie nastąpi...

zobacz więcej

Morawiecki ocenił, że po 1989 r. brakowało w Polsce całościowego spojrzenia na gospodarkę, które oznaczałoby jednocześnie budowę polskiego kapitału i zdolność do mobilizacji kapitału pod realizację dużych, średnich i mniejszych projektów inwestycyjnych.

– Taki montaż linii finansowo-kredytowych pod realizację projektów inwestycyjnych, infrastrukturalnych różnej natury, jest jednym z filarów Polskiego Ładu. Dlatego dzisiaj z odwagą prezentujemy państwu program inwestycyjny Polskiego Ładu, który ma na celu zrekompensować te wielkie deficyty III RP, deficyty polityki gospodarczej – oświadczył Morawiecki.

Podkreślał jednocześnie, że najlepszą polityką gospodarczą jest synchronizowane działanie na wielu instrumentach, wśród których inwestycje stanowią jeden z głównych motorów napędowych przyszłości.

„Polski Ład zrekompensuje deficyty III RP”


To one określają produktywność przyszłości, konkurencyjność polskiej gospodarki. To one determinują jaka jest wydajność polskiej gospodarki – mówił. Premier wskazał, że właśnie z tego powodu w wielu różnych inwestycji: infrastrukturalnych, społecznych, kulturalnych, ale także takich, które „mają nadrobić cywilizacyjne zapóźnienia, sięgające jeszcze czasem XIX w., związane np. z programami wodnymi”.

„To plan dogonienia średniej europejskiej”. Jarosław Kaczyński prezentuje „Polski Ład”

– Polski Ład to przede wszystkim plan dogonienia do końca tej dekady przeciętnej europejskiej, jeśli chodzi o dochód na głowę, realny, liczony w...

zobacz więcej

Wskazywał też na kontynuację zmian w obszarze klimatu.

– Takie programy, które nie naruszają tkanki społecznej, a tam, gdzie zmiana jest konieczna i głęboka, przyciągamy największe inwestycje, jak chociażby na Górny Śląsk – mówił.

– To jest program Polskiego Ładu, program działania z rozmachem, perspektywicznego, długofalowego; w dłuższym terminie zaplanowane inwestycje strategiczne, które podniosą poziom produktywności całej polskiej gospodarki – zapewnił premier. 

100 mld na inwestycje


Mówimy o programach, które w ciągu najbliższych trzech lat mogą przekroczyć 100 mld zł, podczas gdy roczne łączne wydatki inwestycyjne wszystkich samorządów to 50 mld zł – mówił premier Morawiecki, odnosząc się do inwestycji planowanych w ramach Polskiego Ładu.

Premier podkreślał, że „wszystkie działania rządu Prawa i Sprawiedliwości ogniskują się właśnie na tym, by Polacy mogli lepiej zarabiać”. Jak tłumaczył, chodzi o m.in. o wykorzystanie momentu odbudowy po kryzysie związanym z pandemią.

– Wielkie gospodarki, wielcy inwestorzy zastanawiają się, jak rekonstruować swoje łańcuchy dostaw, usług, produkcji – powiedział.

Witek o „Polskim Ładzie”: chcemy, żeby Polacy żyli tak, jak Europejczycy na Zachodzie 

Chcemy, aby Polska się rozwijała, aby Polacy żyli tak, jak żyją Europejczycy na Zachodzie - mówiła w sobotę na Lubelszczyźnie marszałek Sejmu...

zobacz więcej

Jak mówił, Program Inwestycyjny Polskiego Ładu to program tworzenia „setek tysięcy nowych miejsc pracy”.

– Tu, ze Świdnika na Lubelszczyźnie, chcę powiedzieć wszystkim samorządowcom: mówimy o kwocie, która znacząco przekracza wszystkie łączne dostępne wydatki inwestycyjne w jednostkach samorządu terytorialnego – powiedział premier.

– Polska gospodarka osiągnie poziom, już w najbliższej dekadzie, przynajmniej średniej PKB na głowę mieszkańców Unii Europejskiej. To jest nasz cel – powiedział premier.

Morawiecki: W ciągu dekady osiągniemy średni poziom unijny


– Ale jednocześnie naszym celem w ramach Polskiego Ładu (...) jest uczynienie z Polski najlepszego miejsca do życia pod względem czystego powietrza, łatwości dostępności do usług publicznych, infrastruktury komunikacyjnej i wszystkich tych aspektów życia społecznego, na których Polakom zależy – dodał szef rządu.

Premier wskazał, ze inwestycje realizowane w ramach Polskiego Ładu dotrą do każdej gminy i powiatu.

– Jestem przekonany, że nowe inwestycje w bardzo wiele obszarów doprowadzą do ostatecznego przełamania tego, co w III Rzeczpospolitej było niewłaściwe. Doprowadzą do akumulowania kapitału wokół polskich rodzin. Polski Ład jest ładem dla polskich rodzin. (...) To one mają zarabiać, to polscy emeryci mają otrzymywać wyższe uposażenie – podkreślił.

źródło:
Zobacz więcej