SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Wykryto pierwsze zakażenie koronawirusem wśród ekip przybywających na Igrzyska w Tokio

Zakażenie koronawirusem wśród sportowców przybywających na Igrzyska w Tokio (fot. Carl Court/Getty Images)
Zakażenie koronawirusem wśród sportowców przybywających na Igrzyska w Tokio (fot. Carl Court/Getty Images)

Japońskie władze informują o pierwszym wykrytym zakażeniu koronawirusem wśród ekip sportowych przybywających na Igrzyska w Tokio. Dodatni wynik testu po wjeździe do Japonii miał członek ekipy narodowej z Ugandy – podał dziennik „Asahi Shimbun”.

Tragiczny rekord Brazylii. Ponad pół miliona zgonów na COVID-19

Brazylia zmierza do „trzeciego wielkiego kryzysu” od początku pandemii. W ciągu ostatniej doby „liczba przypadków koronawirusa wzrosła o 82 888 i...

zobacz więcej

Wszystkich dziewięciu członków ugandyjskiej ekipy przyjęło przed wylotem do Japonii dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca – przekazał „Asahi Shimbun”, powołując się na japoński rząd.

Wszyscy przedstawili również zaświadczenia o ujemnych wynikach badań wykonanych przed wylotem z Ugandy. Na lotnisku Narita w pobliżu Tokio poddano ich testom antygenowym i w przypadku jednego członka ekipy wynik był niejednoznaczny. Następnie test PCR potwierdził u niego zakażenie i według agencji Kyodo nie został on wpuszczony do Japonii.

W ugandyjskiej ekipie jest bokser, ciężarowiec, pływak i trenerzy – pisze „Asahi Shimbun”. Zespół z afrykańskiego kraju przybył do Japonii jako drugi, po australijskiej drużynie softballu.

Obawa przed ponownym wzrostem zakażeń


Tymczasem 86 proc. Japończyków obawia się, że Igrzyska doprowadzą do ponownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w Tokio, a ponad 30 proc. opowiada się za odwołaniem zawodów – wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez Kyodo.

Komitet organizacyjny pokazał w niedzielę dziennikarzom wioskę olimpijską, w której na czas Igrzysk zamieszkać ma około 18 tys. sportowców i członków ekip. W wiosce stosowane mają być surowe reguły przeciwepidemiczne, między innymi zakaz spożywania alkoholu poza pokojami. Zerwano również z tradycją i sportowcom nie będą rozdawane prezerwatywy w czasie Igrzysk, lecz dopiero, gdy będą opuszczać Japonię. Według organizatorów prezerwatywy rozdawano od Igrzysk w Seulu w 1988 roku, by promować wiedzę na temat zapobiegania zakażeniom wirusem HIV.

Czytaj także: Włosi znoszą obowiązek maseczek na zewnątrz. Podano możliwą datę

 

źródło:

Zobacz więcej