RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmiana pogody. IMGW ostrzega kilka województw: gwałtowne burze z gradem i ulewy

Będzie niebezpiecznie (fot. PAP/Paweł Supernak)
Będzie niebezpiecznie (fot. PAP/Paweł Supernak)

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla pięciu województw. Według prognoz synoptyków w regionach objętych alertami pogodowymi wystąpi też ulewny deszcz z silnym wiatrem.

Ostatniej doby utonęło dziewięć osób. RCB przestrzega

Ostatniej doby w Polsce utonęło aż dziewięć osób – poinformowało w raporcie dobowym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Przypomniało, że wypoczywając...

zobacz więcej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w poniedziałek, że ostrzeżenia pierwszego, najniższego stopnia, przed burzami z gradem zostały wydane dla województw zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego.

Prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć opady deszczu do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami wystąpi też grad. Instytut podaje, że możliwe są aktualizacje lub wydanie kolejnych ostrzeżeń.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenia przed upałami, które obowiązują do końca poniedziałku. Centralna i zachodnia część kraju w większości objęta jest ostrzeżeniami drugiego stopnia, a wschód – pierwszego.

Województwo lubuskie oznaczone jest alertem trzeciego stopnia, tam zagrożenie upałami jest największe.

Synoptycy apelują o ostrożność, odpowiednie nawadnianie, unikanie długiego przebywania na słońcu. Przypominają, by nie zostawiać w zamkniętych samochodach dzieci ani zwierząt, bo to śmiertelnie niebezpieczne.

Ochłodzenie wraz z opadami ma nadejść we wtorek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej