RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Siemoniak: W PO żadnego przewrotu nie będzie

Siemoniak mówił o powrocie Tuska (fot.  PAP/Radek Pietruszka)
Siemoniak mówił o powrocie Tuska (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Żadnego przewrotu nie będzie; owszem, na środę jest planowane rutynowe posiedzenia zarządu PO, ale nic nie wskazuje na to, żeby miało na nim dojść do realizacji sensacyjnych scenariuszy – mówi wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak w rozmowie z „Super Expressem”, pytany o powrót Donalda Tuska.

Kolejny sondaż o Tusku. Zaskakujące wyniki

Zdaniem ponad 36 proc. badanych ewentualny powrót Donalda Tuska do polskiej polityki nic nie pomoże opozycji w dążeniu do zwycięstwa w wyborach –...

zobacz więcej

Zapytany przez dziennik, ile prawdy jest w doniesieniach, że w środę Donald Tusk miał objawić się jako szef PO, zastępując Borysa Budkę, Siemoniak powiedział, że „nie ma w nich żadnej prawdy”.

„Donald Tusk jest politykiem, który sam sobie pisze scenariusze, a nie realizuje te, które pojawiają się w mediach czy analizach. Fakty są takie, że – zgodnie z własnymi zapowiedziami – jest zdeterminowany do powrotu, ale żadnego kalendarza tu nie ma” – zapewnił Siemoniak.

„Owszem, na środę jest planowane rutynowe posiedzenia zarządu PO, ale nic nie wskazuje na to, żeby miało na nim dojść do realizacji sensacyjnych scenariuszy” – wyjaśnił wiceszef PO.

Czytaj także: Gowin: Ewentualny powrót Tuska – korzystny dla Zjednoczonej Prawicy

Dodał, że „żadnego przewrotu nie będzie”.

Na uwagę, że tych doniesień dziennikarze nie wymyślili i może istnieje scenariusz, w którym Tusk bierze władzę w PO, choć nie musi się to dokonać w tym tygodniu, Siemoniak odparł, że Donald Tusk jest poważnym człowiekiem, a PO poważną partią i nie ma takiego scenariusza, w którym „w magiczny sposób tego czy innego dnia w jakiejś roli się pojawia”.

Członkowie PO za powrotem Donalda Tuska


„Większość członków PO jest za powrotem Donalda Tuska, ale musi się to odbyć w przedyskutowanym wspólnie scenariuszu” – powiedział. „Rozumiejąc pewną niecierpliwość, uważam jednak, że trzeba to dobrze przygotować, a nie poprzestać na błysku medialnym, który potrwa jeden czy dwa dni” – stwierdził Tomasz Siemoniak.

Donald Tusk wróci do polskiej polityki? Tarczyński odpowiada

– Uważam, że Donald Tusk nie wróci do polskiej polityki. Pamiętam, jak wyglądał, zachowywał się i co mówił, kiedy wychodził po przegranych wyborach...

zobacz więcej

Pytany, jak wyobraża sobie powrót Tuska, odparł, że były premier nie może być mentorem czy patronem, bo to się w Polsce nie sprawdziło. W tym kontekście przypomniał byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który chciał taką rolę odgrywać, ale - jak zauważył - to nie wyszło.

„Chodzi więc o poważne wejście do polskiej polityki, poważny powrót. To zakłada, że Donald Tusk będzie liderem PO i opozycji, ale jednocześnie powinno się to odbyć w porozumieniu z obecnymi władzami Platformy, w tym Borysem Budką i Rafałem Trzaskowskim” – zaznaczył wiceszef PO. Zauważył, że nie można zbudować konfliktu na powrocie Tuska.

Z kolei na pytanie czy w PO miałby powstać triumwirat Tusk-Budka-Trzaskowski, Siemoniak przyznał, że tak, chociaż z historii PO była już tzw. trójka tenorów.

Trzech tenorów niewypałem?


„Na początku udało się to znakomicie, ale w dłuższej perspektywie okazało się, że nie da się prowadzić spraw w trójkę. Wiele się jednak od tamtych czasów zmieniło i ogromne znaczenie ma obecność liderów choćby w życiu medialnym, a mniejsze – formalne role i funkcje. Kto to rozumie, ten nie będzie się skupiał na tym, by to formalnie wszystko poukładać, ale skupi się na tym, by wszyscy wiosłowali w jedną stronę” – stwierdził Siemoniak.

Czytaj także: Karnkowski: Senackie głosowanie z Tuskiem w tle
 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej