SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Zgromadził milion osób na koncercie. Najwyższe francuskie odznaczenie dla muzyka

Jean-Michel Jarre (fot. Alessandra Benedetti - Corbis/Corbis via Getty Images)
Jean-Michel Jarre (fot. Alessandra Benedetti - Corbis/Corbis via Getty Images)

W trakcie festiwalu Fête de la Musique, prezydent Francji Emmanuel Macron uhonoruje mistrza muzyki elektronicznej Jean-Michela Jarre'a. Wręczy mu insygnia Komendanta Legii Honorowej, najwyższego francuskiego odznaczenia, zarówno wojskowego jak i cywilnego.

Gangsta rap. Zagadka śmierci gwiazdy rozwiązana?

Niemal ćwierć wieku temu muzyka rozrywkowa zmieniła się na zawsze. W obrębie kilku miesięcy zginęło od kul dwóch najpopularniejszych amerykańskich...

zobacz więcej

Jean-Michel Jarre nazywany jest pionierem muzyki elektronicznej, ambientu i new age... co pewnie mogłoby urazić fanów twórczości Vangelisa Papathanassíou. Vangelis, poza elektroniką, wykorzystywał w swoich kompozycjach także instrumenty klasyczne. Co więcej, ma w swoim dorobku Oscara za muzykę do filmu "Rydwany ognia" (1982 rok). Jarre Oscara nie zdobył, za to zasłynął spektakularnymi koncertami, jak ten na Place de la Concorde w Paryżu (1979 rok). W koncercie uczestniczyło wówczas ponad milion osób, co zostało odnotowane w księdze rekordów Guinnessa.

Dziś 72-letni Jean-Michel Jarre, twórca hitowych albumów, jak np. "Oxygène", "Équinoxe", "Magnetic Fields", nie komponuje już muzyki, która porywałaby tłumy, jednak nadal potrafi stworzyć muzyczny show. Widzów przyciągało m.in. to, że na swoich koncertach Jarre wykorzystywał tzw. harfę laserową. Zanim pionierski instrument udoskonalono, artysta stosował azbestowe rękawiczli, by nie spalić sobie dłoni.

Jego najbliższy występ odbędzie się 21 czerwca na dziedzińcu Pałacu Elizejskiego, czyli rezydencji prezydenta Francji - w ramach festiwalu Fête de la Musique. Poza nim wystąpią również Irène Dresel, NSDOS, Cerrone, Glitter. Fête de la Musique odbywa się pod patronatem francuskiego ministerstwa kultury od 1982 roku. Zawsze 21 czerwca, czyli w czasie letniego przesilenia.

źródło:

Zobacz więcej