RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dworczyk ujawnia szczegóły cyberataku: 12 razy zmieniałem hasło. To obce służby

Michał Dworczyk mówi o cyberataku (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Michał Dworczyk mówi o cyberataku (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Szef KPRM Michał Dworczyk stwierdził, że materiały ujawniane przez hakerów należą do trzech grup: są tam maile prawdziwe, częściowo zmanipulowane i całkowicie sfałszowane. A jednak część mediów chętnie rozpowszechnia treści pochodzące z prywatnych maili. – To włączenie się w realizację scenariusza atakującego. To on chce, by w Polsce toczyła się dyskusja wokół wskazanych przez niego zagadnień, żeby rosło napięcie – skomentował polityk w rozmowie z wpolityce.pl.

Jarosław Kaczyński zabrał głos ws. cyberataku. Ważne informacje ws. Rosji

Wicepremier i szef komitetu do spraw bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński poinformował, że cyberatak na polskich urzędników został przeprowadzony z...

zobacz więcej

Wicepremier i szef komitetu do spraw bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński poinformował już, że cyberatak na polskich urzędników został przeprowadzony z terenu Rosji. Prezes PiS zapoznał się wcześniej w tej sprawie z informacjami ABW i SKW.

Teraz głos w sprawie ponownie zabrał Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zobacz także:  Poseł Lewicy o cyberatakach: Rosjanie chcą skompromitować przeciwnika, skłócić

– Wydaje mi się, że należy to odbierać jako atak nawet szerszy niż na rząd Rzeczpospolitej: zaatakowano nasz kraj. Wiemy, że chodzi o tysiące kont pocztowych, oddzielnym tematem jest, nad iloma adresami mailowymi udało się hakerom zapanować i wykraść korespondencję – mówi.

– Pytanie jest w związku z tym jeszcze jedno, czy i kiedy te informacje zostaną wykorzystane. Dlatego w tej sprawie jako klasa polityczna powinniśmy być powściągliwi, nie dając satysfakcji prowokatorom. Choćby z tego powodu, że ten atak nie dotyczy wyłącznie polityków jednej strony sceny politycznej – dodaje Dworczyk.

Ekspert o kulisach cyberataku: Eksponując materiały, media wzmacniają napastników

– Odpowiedzialność mediów w takiej sytuacji jest potężna – mówi portalowi tvp.info Kamil Basaj, prezes Fundacji INFO OPS Polska. Podkreśla, że...

zobacz więcej

Ile razy Dworczyk zmiał hasło?


Polityk apeluje, by pamiętać, że „hakerom udało się wkraść do wielu polityków na służbowe i prywatne konta pocztowe, konta w social mediach, wejść do systemów rządowych wielu państw, jak chociażby supermocarstwo, jakim jest USA”.

– Ja w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy hasło zmieniałem 12 razy – zaznacza szef KPRM.

Zobacz także:  „Bez weryfikacji kolportują ruskie wrzutki”. Internauci są oburzeni

Michał Dworczyk podkreśla, że „na jego skrzynce w wysyłanej przeze niego korespondencji nie było materiałów niejawnych: poufnych, zastrzeżonych, tajnych czy ściśle tajnych”.

– Nie mam wątpliwości, że mamy do czynienia z zaplanowaną operacją, zorganizowaną przez obce służby – stwierdza.

Wskazuje, że ujawniane treści można zaliczyć do trzech głównych kategorii. – Po pierwsze, materiały całkowicie sfałszowane, wytworzone od nowa. Po drugie, materiały zmanipulowane, czyli prawdziwe, ale pokazane po tym, jak zaingerowano w ich treść. Po trzecie, mamy też materiały prawdziwe – zaznaczył.

Opozycjo, nie idź tą drogą! Nie bądź narzędziem kremlowskiej dezinformacji

Rosyjscy hakerzy niejednokrotnie pokazali, że gdy chcą się włamać na jakieś konto, to sposób znajdą. Bronią się przed nimi rządy wielu krajów...

zobacz więcej

Wpisywanie się w rosyjską strategię


Wicepremier i szef komitetu do spraw bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński zaapelował niedawno do Polaków, by cyberatak oceniać poważnie. – Apeluję do wszystkich o rozwagę i niewpisywanie się w scenariusz operacji zaplanowanej przeciwko polskim urzędnikom i politykom różnych opcji, której jednym z głównych celów jest uderzenie w polskie społeczeństwo i destabilizacja naszego kraju – powiedział.

Teraz w podobnym tonie wypowiedział się szef KPRM.

Zobacz także:  Poseł PO twierdził, że nie było ataku hakerskiego. Usłyszał: „Ufacie Rosji jak w 2010 r.”

– Komentowanie poszczególnych publikacji, czy to w mediach, czy poprzez kanały społecznościowe, a nawet popularne komunikatory, jest włączeniem się w realizację scenariusza atakującego. To on chce, by w Polsce toczyła się dyskusja wokół wskazanych przez niego zagadnień, żeby rosło napięcie – ocenił Michał Dworczyk.

Ujawnił, że wśród zaatakowanych skrzynek mailowych na serwerach Wirtualnej Polski znalazły się także adresy pani poseł Ewy Szymańskiej, prezesa Fundacji Solidarności Międzynarodowej Rafała Dzięciołowskiego i jednej z białoruskich dziennikarek, pracującej kiedyś w białoruskim Radiu Racja. To kolejne dowody na to, że obce służby działają m.in. w celu podważenia interwencji rządu, które mają wspierać białoruską opozycję.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej