SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Tragiczny rekord Brazylii. Ponad pół miliona zgonów na COVID-19

Zakażenia koronawirusem w Brazylii (fot.  Rodrigo Paiva/Getty Images)
Zakażenia koronawirusem w Brazylii (fot. Rodrigo Paiva/Getty Images)

Brazylia zmierza do „trzeciego wielkiego kryzysu” od początku pandemii. W ciągu ostatniej doby „liczba przypadków koronawirusa wzrosła o 82 888 i wynosi obecnie 17 883 750”, podało tamtejsze ministerstwo zdrowia.

„To rząd głodu i bezrobocia”. Antyprezydenckie manifestacje w Brazylii

Protestujący przeciwko prezydentowi Bolsonaro wyszli w sobotę na ulice w ponad dwudziestu miastach w całej Brazylii, domagając się jego ustąpienia....

zobacz więcej

Ministerstwo podało, że w ciągu 24 godzin zmarło 2301 osób. Pandemia stała się przyczyną ponad 500 800 zgonów.

Dziennie umiera z jej powodu o 26 proc. więcej chorych niż dwa tygodnie wcześniej. Według prognoz w warunkach rozpoczynającej się właśnie brazylijskiej zimy dzienna liczba zgonów może jeszcze wzrosnąć.

Czytaj także: Argentyna w obliczu kolejnej fali pandemii. Będzie szczepić chińską szczepionką Cansino

Podczas wielkich sobotnich demonstracji przeciwko rządowej „polityce opóźnień i zaniechań”, które odbywały się w 15 stolicach brazylijskich stanów, uczestnicy wznosili okrzyki „Precz z prezydentem Bolsonaro!”, „Precz z zabójcą!”, „Rząd głodu i bezrobocia!”. Na transparentach, które nieśli demonstranci, najczęściej powtarzały się dwa hasła: „Szczepionka już teraz!” i „Szczepionka – w ramię, jedzenie – na talerz!”.

Demonstracje przeciwko rządowej polityce


Wszyscy uczestnicy protestów nosili maseczki ochronne, co - jak odnotowały brazylijskie media - stanowiło rodzaj wyzwania wobec prezydenta Bolsonaro, który ostentacyjnie występuje na publicznych spotkaniach przeważnie bez maseczki. Rozpoczęta z kilkumiesięcznym opóźnieniem w porównaniu z większością pozostałych krajów Ameryki Południowej akcja szczepień w Brazylii przebiega powoli. Dotąd dwoma dawkami zaszczepiono 11 proc. z 211 mln Brazylijczyków; kraj ten znajduje się pod tym względem na 78. miejscu na świecie.

Koronawirus. WHO podała, który wariant staje się dominującym na świecie

Wykryty po raz pierwszy w Indiach wariant delta koronawirusa staje się dominujący na świecie. Dzieje sie tak, ponieważ łatwo się nim zakazić –...

zobacz więcej

Według wielkonakładowego konserwatywnego dziennika argentyńskiego „La Nacion” jedną z przyczyn bardzo późnego podpisania przez brazylijski rząd kontraktu na import szczepionek była teza głoszona przy każdej okazji przez prezydenta Bolsonaro, że „ten wirus to taka sobie grypka”, którą łatwo wyleczyć prostymi środkami, np. chlorochiną.

Program immunizacji Brazylijczyków przeciwko koronawirusowi rozpoczął się dopiero w styczniu, pod presją akcji szczepień zainicjowanej przez politycznego rywala Bolsonaro, którym jest gubernator stanu Sao Paulo Brazylii Joao Doria.

Prawdopodobnie będzie się on ubiegał w przyszłych wyborach o fotel prezydencki, podobnie jak były lewicowy prezydent Inacio Lula da Silva. Doria kontrakt na import chińskiej szczepionki i jej koprodukcje w ambulatoriach w Sao Paulo podpisał już jesienią ubiegłego roku.

Prezydent Brazylii o pandemii COVID


Bolsonaro pomniejsza zagrożenie COVID-19 i mobilizuje rodaków do walki z „prawdziwym zagrożeniem”, czyli z zapaścią gospodarczą, twierdzi argentyńska gazeta. Dlatego prezydent od miesięcy prowadzi „wojnę” z gubernatorami brazylijskich stanów, którzy, korzystając ze znacznej autonomii zapewnianej im przez konstytucję, wprowadzają u siebie obostrzenia antycowidowe.

Czytaj także: Półwysep Arabski. „Czarny grzyb” atakuje chorych na COVID-19

Prezydent z miesiąca na miesiąc traci w sondażach. Według ostatnich badań opinii publicznej prowadzonych przez prestiżowy Instytut Datafolha może liczyć na przychylność 25 proc. wyborców.

W ogłoszonym w sobotę przez Pałac Prezydencki dokumencie „Podsumowanie pierwszych 900 dni prezydentury” Bolsonaro o tragedii, jaką jest śmierć ponad pół miliona obywateli, nie wspomina się ani słowem.

 

źródło:

Zobacz więcej